Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Υπόψη επίσης ότι πριν από την ισχύ του ΓΟΚ 85

επιτρέπονταν πολυώροφα κτίρια με ολική χρήση καταστήματος

να έχουν και υπόγειους χώρους με την ίδια χρήση δηλ καταστήματος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τα παραπάνω, να ρωτήσω το εξής : Κάνω αυτοψία σε δύο γειτονικά ημιυπόγεια, τα οποία σύμφωνα με την άδεια (1967) είναι αποθήκες. Αυτή τη στιγμή δεν έχουν χρήση και είναι, το ένα κενό και το άλλο έχει στιβαγμένα διάφορα πράγματα. Παρόλα αυτά, είναι φανερό ότι χρησιμοποιήθηκαν παλαιότερα ως κατάστημα το ένα και ως γραφείο το άλλο, μιας και έχουν και τις σχετικές υποδομές, wc, εσωτερική διαρρύθμιση, κάποια ξεχασμένα γραφεία και βιβλιοθήκες κ.λπ.. Σενάριο 1 : Ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρεται να διατηρήσει τις χρήσεις και θέλει να τα κρατήσει για αποθήκες. Θα έπαιρνε βεβαίωση δεδομένων των διαρρυθμίσεων και των wc ?, Σενάριο 2 : Ο ιδιοκτήτης θέλει να κρατήσει τις υφιστάμενες χρήσεις. Μπορώ να ρυθμίσω (έτσι κι αλλιώς έχει κι άλλες υπερβάσεις προς ρύθμιση) αλλαγή χρήσης ενώ δεν βλέπω αυτή τη στιγμή καμμία εγκατεστημένη χρήση ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα προβώ τελικά και αναγκαστικά σε τακτοποίηση διότι η συμβολαιογράφος η οποία θα συντάξει τη γονική παροχή αρνείται να το αναφέρει ως αποθήκη και θέλει να το περάσει με την ίδια χρήση (κατάστημα) που αναφέρεται στα παλαιά συμβόλαια. Ως προς το ποσοστό της υπέρβαση δόμησης χώρων μειωτικού συντελεστή (της αλλαγής χρήσης)  θα συγκρίνω την αυθαίρετη  επιφάνεια με τι ακριβώς? να αναφέρω οτι αντιστοιχούν χιλιοστά στην αποθήκη αλλά κρίνω ότι δεν είναι ορθό να πολ/στούν με την επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου έτσι ώστε να γίνει η σύγκριση διότι στην ουσία το γινόμενο μεταφράζεται σε δόμηση που  δε δικαιούται ο ιδιοκτήτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σύγκριση θα είναι: Αυθαίρετα τετραγωνικά / (επιτρεπομενη δόμηση x ποσοστό ιδιοκτησίας)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα. σε οικοδομή του 2002 για κατάστημα, το ισόγειο είναι όπως στην οικ. άδεια αλλά χρησιμοποιείται σαν γραφείο (μεσιτικό). υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα. σε οικοδομή του 2002 για κατάστημα, το ισόγειο είναι όπως στην οικ. άδεια αλλά χρησιμοποιείται σαν γραφείο (μεσιτικό). υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση?

Όχι. Γραφεία (όχι ολα) και γενικα μη αδειοδοτουμενες χρήσεις, επιτρέπονται σε κτίριο με χρήση καταστήματος εν γένει
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι. Γραφεία (όχι ολα) και γενικα μη αδειοδοτουμενες χρήσεις, επιτρέπονται σε κτίριο με χρήση καταστήματος εν γένειε

ευχαριστώ, αυτό είναι με κάποιο άρθρο του ΝΟΚ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 σε οικοδομή του 2002 για κατάστημα, το ισόγειο είναι όπως στην οικ. άδεια αλλά χρησιμοποιείται σαν γραφείο (μεσιτικό). υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση?

Η χρήση καταστήματος είναι διαφορετική από τη χρήση γραφείων. Κύριες χρήσεις βεβαίως και οι δυο. Μήπως να έβαζες αλλαγή χρήσης από Κ.Χ σε Κ.Χ;

 

Παραθέτω τις δυο βασικές κατηγορίες χρήσεων βάσει του άρθρου 3 Κτιριοδομικού κανονισμού

 

 
      1.Η. ΕΜΠΟΡΙΟ: 
      Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων ή δομικά έργα χρησιμοποιούνται για την έκθεση ή και πώληση εμπορευμάτων, την περιποίηση ή καλλωπισμό ατόμων, την επιδιόρθωση ή άλλη επεξεργασία αγαθών, που δεν περιλαμβάνονται στην κατηγορία της βιομηχανίας - βιοτεχνίας. 
      Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και: 
      -Τα εμπορικά κέντρα 
      -Οι αγορές και υπεραγορές 
      -Τα καταστήματα 
      -Τα φαρμακεία 
      -Τα κουρεία και κομμωτήρια 
      -Τα ινστιτούτα γυμναστικής 
      -Τα μικρά καταστήματα επιδιόρθωσης ρούχων και υποδημάτων. 
 
      1.Θ. ΓΡΑΦΕΙΑ: 
      Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται όσα κτίρια ή τμήματα κτιρίων χρησιμοποιούνται για πνευματικές ή διοικητικές δραστηριότητες δημόσιες ή ιδιωτικές ή για επιχειρηματικές δραστηριότητες, εφόσον δεν περιλαμβάνονται στην κατηγορία εμπορίου. 
      Στην κατηγορία αυτή ανήκουν μεταξύ άλλων και: 
      -Τα γραφεία δημόσιων υπηρεσιών. 
      -Τα γραφεία τοπικής αυτοδιοίκησης 
      -Οι βιβλιοθήκες 
      -Τα γραφεία επιχειρήσεων 
      -Τα γραφεία ελεύθερων επαγγελματιών 
      -Οι τράπεζες μικτού εμβαδού μικρότερου των 70 τετρ.μέτρων. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η χρήση του καταστήματος είναι δυσμενέστερη από αυτή του γραφείου και άρα δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε θέμα αλλαγής χρήσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλά εξετάζονται οι αυθαιρεσίες σε σχέση με το τι προέβλεπε η άδεια,διότι με την ίδια λογική στο ν. 4495 έχουν υπάρξει εργασίες που πριν θεωρούνταν αυθαίρετες, ενώ  με βάση τον τρέχοντα νόμο δεν θα απαιτούν άδεια. Παρόμοιο λοιπόν θέμα η αλλαγή χρήσης που πολύ σωστά λες ότι με βάση την ισχύουσα νομοθεσία μετά την ισχύ ΝΟΚ απαιτείται μόνο όταν διαφοροποιείται η ΗΜ εγκατάσταση και όταν επέλθουν αλλαγές στο Δ κάλυψης, θέσεις στάθμευσης, φορτία.

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.