Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπόγεια (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Ιωάννα, συμφωνώ με τον Αλέξανδρο. Δεν έχεις κάποια παράβαση που να προσαυξάνει δόμηση, κάλυψη, ύψος και να διαφοροποιεί τη χρήση. Ουσιαστικά, το υπόγειο δεν έχει κύρια χρήση. Παραμένει Β.Χ.

Η εγκατάσταση του καλοριφέρ (αν θέλαμε να το τραβήξουμε από τα μαλλιά το θέμα), μπορεί μην προβλέπονταν από την μελέτη για το υπόγειο, αλλά αυτό όμως δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση τη βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το παράδειγμα μου τυπικό αλλά για κάποιο λόγο με έχει μπερδέψει (στα δύσκολα τα πάμε όλοι καλυτερα. στα απλά κολλάμε)

 

εχω μεζονέτα (υπογειο, ισογειο, οροφο) με αλλαγη χρησης στο υπογειο που τακτοποιηθηκε με τον 3843. το λεβητοστασιο εχει κατασκευαστει κατω από την σκάλα της εισόδου (εκτος καλυψης και εντός του προκηπίου). Η σκαλα ειναι κοινή με την διπλανη μεζονέτα και το λεβητοστασιο επίσης εξυπηρετει και τις δυο μονοκατοικίες. Υπάρχει αποκλειστική χρήση στο οικόπεδο, που για το ακινητο που με αφορα πιανει το μισό λεβητοστασιο. Μπορω να τακτοποιησω το τμημα αυτό με τον 4178 (το μισο δηλαδη παρολο που λειτουργικά δεν στεκει);

και αν ναι, παιρνει μειωτικο συντελεστή; (εχει υψος 3μετρα και η γυρω περιοχη ειναι ξεμπαζωμενη) 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα....

αν εχεις καθετες, τοτε θα δεις αν αυτη η σκαλα ειναι "μεσα" στην καθετη του καθενος απο μιση...

ή αν ειναι κοινοχρηστη

 

υπο την εννοια της "κοινοχρηστης" τακτοποιειται το λεβητοστασιο  απο κοινου.

 

αν ειναι απο μιση σε καθε καθετη...δξ... :sad:

 

ξαναδες τα σχεδια...

μηπως καταργησαν τπτ εσωτερικες σκαλες και εβαλαν μια "κοινη" στον κοινο ακαλυπτο

που να εξυπηρετει και τις δυο ???

 

μηπως....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα....

αν εχεις καθετες, τοτε θα δεις αν αυτη η σκαλα ειναι "μεσα" στην καθετη του καθενος απο μιση...

ή αν ειναι κοινοχρηστη

 

υπο την εννοια της "κοινοχρηστης" τακτοποιειται το λεβητοστασιο  απο κοινου.

 

 

 

 

1.η σκαλα ειναι ευθεια με πλατος 2,5 μετρα και το συμβολαιο μου λεει οτι εχω αποκλειστικη χρηση 4*6=24τ.μ. .Ααπο την κατοψη το 6μετρο αυτο πιανει τη μιση σκαλα.

2.ειμαι εντος σχεδιου αρα εχω καθετες κανονικα. 

3. ο διπλανός δεν θελει να κανει τιποτα 

 

4. μειωτικο παιρνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε τριώροφη κατοικία το υπόγειο στην άδεια είναι βοηθητικός χώρος, μισός (1.50μ.) μέσα στη γη και μισός έξω από αυτήν.

Η υφιστάμενη κατάσταση είναι όλο το υπόγειο να είναι ισόγειο, χώρος κύριας χρήσης με μπαλκονόπορτες, κουζίνα κλπ.

Είναι όμως θεμελιωμένο στην σωστή στάθμη όπως προβλέπεται στην άδεια. Δηλαδή η τωρινή του κατάσταση οφείλεται αποκλειστικά στο ξεμπάζωμα του περιβάλλοντος χώρου κατά 1.50μ.

Μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και καλό χειμώνα!!

Βάσει ΝΟΚ σε κατοικίες όπου το σε συνέχεια Υπόγειο εχει μετατραπει σε κατοικια μετραμε το 50% στη δομηση. Βασει 4178 για αυθαιρετες αλλαγες χρησης απο βοηθητικη σε κυρια χωρις άδεια, εντος νομιμου περιγραμματος υπολογιζεται *η υπερβαση συντελεστη δομησης που προεκυψε λογω αυθαιρετης αλλαγης*. Σε αυτη την περιπτωση χρεωνω τη μιση επιφανεια της αλλαγης με ΥΔ χωρων μειωτικου? Η χρεωνω ολη την επιφανεια και υπολογιζω μονο τη μιση για το ποσοστο της υπερβασης;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή του 1972 (5όροφη οικοδομή), κατασκευάστηκε αυθαίρετο υπόγειο , όλο κάτω απο τη στάθμη του εδάφους.

Έχει κατασκευαστεί και πέρα της επιτρεπόμενης κάλυψης (κάτω απο το Δ)

 

Σκέφτηκα το εξής :

α) παίρνω το τμήμα που είναι στο περίγραμμα της οικοδομής  (χωρίς υπέρβαση δόμησης και κάλυψης)

β) παίρνω το τμήμα που είναι εκτός περιγράμματος (χωρίς υπέρβαση δόμησης,με υπέρβαση κάλυψης και με πλάγιες αποστάσεις)

 

Έχετε κάποια άλλη οπτική-άποψη επί του θέματος ..?

Έψαξα εγκυκλίους κλπ αλλα δε βρήκα κάτι.

 

Ιδιοκτησιακό Καθεστός : ιδιοκτησία του Εργολάβου, δεν έχω δει- δε μου φέρει κάποιο συμβόλαιο

 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

ο εργολαβος εχει δικαιωμα να τακτοποιησει για τα προς αυτον "υπεσχημενα"

με βαση το αρθρο 11/1α

 

 

Ομως εχεις εργολαβικο απο το 1972....

και ειναι κατι υπογεια που εγιναν "κατα λαθος".... :smile:

και για πολλα απο αυτα αρνουνται να δωσουν χιλιοστα οι οικοπεδουχοι

θεωρωντας οτι ανηκουν σε αυτους

 

Ζητησε του συμβολαιο...ειναι και για δικη του προστασια

 

 

αλλως, ενεργεις με βαση το εργολαβικο που πρεπει να σου φερει και εκει  θα πρεπει να γραφει οτι η οικοδομη θα αποτελειται απο υπογειο κλπ..

και σε ποιον θα ανηκει

 

 εχεις και επεκταση "υπογειως" μεν αλλά κατω απο τον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο...

...αρα απαιτειται συναινεση...

τεσπα

δες τα συμβολαια και μετα

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Το έχω ζητήσει και το περιμένω, απλα καταλαβαίνεις για να ήταν εργολάβος το 1972 δεν είναι και κανένας πιστιρικάς (κοντεύει τα 90) :)

 

Σαν τρόπος υπολογισμού συμφωνείς..?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.