Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Εχω ιδιοκτήτη που κατα τη  διάρκεια μεταφοράς απο το 4014 στο 4178 άλλαξε ταυτότητα, πρέπει να κάνω καινούργια υπέυθυνη δήλωση; και δήλωση ανάθεσης; ή αρκει η εξουσιοδότηση για τη μεταφορά και να το αναφέρω στα σχόλια; 

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να αναφέρεις τίποτα πουθενά. Κάθε δήλωση/εξουσιοδότηση αναφέρεται στην ημερομηνία που γίνεται και με ό,τι ισχύει τότε. Η όποια αλλαγή γίνεται στα στοιχεία μετά δεν επηρρεάζει τις υπεύθυνες δηλώσεις που έγιναν με τα προηγούμενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω μια δήλωση σε οριστική υπαγωγή, και θα ήθελα να κάνω κάποιες τροποποιήσεις σε αυτήν. 

τι πρέπει να κάνω? 

δε βέλπω να έχει κάπου αιτήσεις ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αίτημα στο ΤΕΕ να σου γυρίσει τη δήλωση σε "υπαγωγή". ΔΕν το έχω κάνει ποτέ αλλά υποθέτω πως μπορεί να γίνει με τηλέφωνο, mail, επίσκεψη κτλ

Link to comment
Share on other sites

έστειλα σήμερα με email την τυποποιημένη αίτηση Γ1, με τη φόρμα υποβολής που προτείνει το ΤΕΕ, και με καλέσαν αμέσως στο τηλέφωνο για μια δευκρίνηση. Δε μου την έχουν γυρίσει ακόμα την αίτηση (1 ώρα έχει περάσει), αλλά τουλάχιστον έχουν ξεκινήσει την επεξεργασία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

 

Έχω μία περίπτωση που στην ομάδα έργου μπαίνει τοπογράφος για το εξαρτημένο τοπογραφικό...

Αλλάζει κάτι στο ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης-ανάληψης έργου;

Ή αυτό αφορά μόνο εμένα και ο τοπογράφος πρέπει να ετοιμάσει δικό του;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Τον τοπογράφο τον βάζεις εσύ στην δήλωση και όπως το καταλαβαίνω εγώ το ιδιωτικό συμφωνητικό κάτι θα έπρεπε να λέει. Βέβαια αυτός μπορεί να φτιάξει το δικό του.

Λίγο προσοχή χρειάζεται με τις αμοιβές, καθότι η εργασία μία είναι και οι αμοιβές θα έπρεπε να δηλωθούν μαζί. Είναι, όπως λες στην ομάδα έργου, ο Τοπογράφος, οπότε κάπου θα έπρεπε να φαίνεται συμφωνηθείσα αμοιβή τοπογράφου, Μηχανικού κλπ.

--

 

feideilioy στο ΤΕΕ στέλνεις email. Λέει το email στην πρώτη σελίδα, αν πας επικοινωνία σου λέει που πρέπει να απευθηνθείς.

Λίγη υπομονή, βάλε μόνο 400.000 αιτήσεις και μια στις 4 να έχει απορία, σκέψου πόσες στέλνονται και δείξε λίγη υπομονή να προλάβουν να σου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

είπα σιγά σιγά να αρχίσω να ανεβάζω και εγώ όλα τα δικαιολογητικά  και διαβάζοντας εδώ το θέμα έχω κάποιες απορίες.

 

1. Θεωρώ οτι εφόσον τα σχέδια ανεβαίνουν από το λογαριασμό κάποιου μηχανικού δεν χρειάζεται σφραγίδα σε σχέδια κλπ.

    Προσωπικά σφραγίζω μόνο Τεχνική Έκθεση και Φωτογραφίες. Υ.Δ. και εξουσιοδότηση θεωρημένες και τίποτα άλλο.

    Χρειάζεται αυτή η διαδικασία με τα σχέδια?

 

2. Στην ανάθεση του ιδιοκτήτη ανεβάζουμε ουσιαστικά την εξουσιοδότηση.

    Το συμφωνητικό επομένως δεν απαιτείται πουθενά από το σύστημα σωστά?

 

3. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ αφού καταργούνται προ της λήξης υποβολής των δικαιολογητικών τα πληρώνετε- ανεβάζετε?

 

4. Στο πεδίο της αμοιβής ανεβάζουμε την ΑΠΥ, χρειάζεται κάτι άλλο?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρώ οτι εφόσον τα σχέδια ανεβαίνουν από το λογαριασμό κάποιου μηχανικού δεν χρειάζεται σφραγίδα σε σχέδια κλπ.

    Προσωπικά σφραγίζω μόνο Τεχνική Έκθεση και Φωτογραφίες. Υ.Δ. και εξουσιοδότηση θεωρημένες και τίποτα άλλο.

    Χρειάζεται αυτή η διαδικασία με τα σχέδια?

NAI XΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΣΦΡΑΓΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ "ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ Κ.ΛΠ." ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ

 

2. Στην ανάθεση του ιδιοκτήτη ανεβάζουμε ουσιαστικά την εξουσιοδότηση. ΣΩΣΤΑ

    Το συμφωνητικό επομένως δεν απαιτείται πουθενά από το σύστημα σωστά? ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ

 

3. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ αφού καταργούνται προ της λήξης υποβολής των δικαιολογητικών τα πληρώνετε- ανεβάζετε?

ΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ 4178 ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ

 

4. Στο πεδίο της αμοιβής ανεβάζουμε την ΑΠΥ ΟΧΙ, χρειάζεται κάτι άλλο? ΝΑΙ, ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ (ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 4178)  http://www.michanikos.gr/files/file/883-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%94%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9D40142/

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.