Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Στη Eurobank εμένα μου έχουν πει πως το δίνουν δωρεάν σε πελάτες τους για ένα χρόνο χωρίς πάγιο και με προμήθεια κάπου στο 1%, και στη συνέχεια έχει κάποιο μηνιαίο πάγιο, το οποίο όμως το γλιτώνεις εάν έχεις 10.000 σε άτοκο όψεως. Εάν λάβουμε υπόψην ότι η eurobank δίνει μέχρι και 0,75% επιτόκιο στον λογαριασμό "Αποταμιεύω", αυτό σημαίνει πως το κόστος του να έχεις 10.000 ευρώ σε άτοκο όψεως είναι 10.000 x 0.75% = 75 ευρώ μείον 15% φόρο = 63.75 ευρώ ετησίως ή 5,31 ευρώ το μήνα. Φυσικά εάν πέσουν τα επιτόκια, αυτό αλλάζει...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον επειδη εχει γραφτεί πολλές φορές και είναι λιγο μπερδεμενο σχετικά με την eurobank

To δίνει δωρεάν μονο τον πρώτο χρόνο.

Απο κει και πέρα εαν δε πιασεις 10000 ευρω περασμένα στο μαραφέτι παει 68 ευρω το εξάμηνο

κάθε επόμενος χρόνος.

Προμήθεια-χαρατσι: 0.8% Εδω μπορει να ναι και λίγο παραπάνω.

Τωρα καποιος εχει γραψει οτι επειδη ειναι πελάτης του το δινει και τα υπόλοιπα χρόνια δωρεάν.

Τι να πω ισως ο συναδερφος εχει εκατομυρια στη τράπεζα σε καταθέσεις και εχει αλλη αντιμετώιση.

 

Εως  τωρα, κατ εμ,ε πιο συμφέρον της εθνικής με τα 3.90 το μήνα....Αλλα είπαμε ειναι νωρίς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ε μα είπα κι εγώ , η νο 1 αφαιμακτική τράπεζα να κάνει τέτοιες καλοσύνες !!

Οσο για την απόφαση της "αρχής" ήρθαν τα μεγάλα παιδάκια ( ΥΠΟΙΚ ) και την έστειλαν από 'κει που ήρθε καθώς με ανακοίνωση είπαν ότι ισχύει κανονικά το pos για τους δικηγόρους η δε "αρχή" είναι αναρμόδια επί του θέματος .

Κατόπιν αυτών η αρχή πήρε τα κουβαδάκια της και πάει σε άλλη παραλία. 

Μα άκου τι σκέφτηκαν οι αθεόφοβοι , ότι παραβιάζονται τα προσωπικά δεδεομένα των πελατών τους με το pos  ... 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Viva Wallet για μένα. Δεδομένου ότι δεν υφίσταται κόστος απόκτησης και αν δεν το χρησιμοποιείς δεν σου κοστίζει τίποτα ήταν η μόνη λογική επιλογή! Η όλη διαδικασία της εγγραφής γίνεται ηλεκτρονικά και η ταυτοποίηση ολοκληρώθηκε σε 1 ημέρα.

 

Ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους για την πολύ χρήσιμη καταγραφή πληροφοριών / προσφορών / απόψεων σχετικά με το θέμα του POS..

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

οποιος δεν εχει σκοπο να χρησιμοποιει πολύ το POS ας πάει για viva wallet το οποίο είναι εντελώς δωρεάν... ούτε μηχανάκι δεν είναι απαραίτητο να  αγοράσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει για 20% χαμηλότερη προμήθεια απο τις τράπεζες και δωρεάν μηχανάκι τι ακριβώς είναι;

Δεν βρήκα πουθενά στην σελίδα τους να γράφει κάτι ξεκάθαρο.

 

viva.png

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είδα στο site της viva, το pos δωρεάν είναι για αντικατάσταση υπάρχοντος POS.

Το 20% είναι από τις τιμές που έχεις ήδη σε προμήθεια αν χρησιμοποιούσες POS.

Το φθηνότερο POS που διαθέτει είναι 89+ΦΠΑ, αλλά κάπου λέει ότι για ενοικίαση (δεν ξέρω αν ισχύει και για αγορά) έχεις 0 προμήθεια για τζίρο <700€ μηνιαίως και για περίοδο 2 ετών, το οποίο όμως όριο "στα ψιλά γράμματα" μπορεί να αλλάξει κάθε μήνα με απόφαση δική τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδελφος, μπορεί να αναφέρει την διαδικάσια με το viva wallet; μπορεί να γίνεται και χρέωση της καρτας του πελάτη, χωρίς να έχει ο ίδιος το application στο κινητό του και λογαριασμό ό ίδιος;

 

Επαρκεί σίγουρα αντι για POS;

 

 

Edit: Τα βρήκα όλα στο site. Έφτιαξα και λογαριασμό. Γράφουν ότι επαρκεί αντί για POS.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Προς πληροφόρηση όλων...

Εβαλα pos από Εθνική δωρεάν με συνδρομή

τελική τιμή 3,90e/μήνα...

Συνάδελφε μήπως πέρα από τα 3,90 Ε για χρήση του μηχανήματος, σε ενημέρωσαν από την τράπεζα αν υπάρχει και όριο μηνιαίου τζίρου πέραν του οποίου σε χρεώνουν επιπλέον;

Δεν είναι πρωτεύον θέμα ο όγκος συναλλαγών για τους περισσότερους από εμάς, αλλά ρωτάω για να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα των χρεώσεων.

Η μόνη ενημέρωση που έχω είναι ότι την υπηρεσία αυτή ισχύει για 24 μήνες και αν διακόψεις επιστρέφεις το τερματικό.

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί κάποιοι θέλουν σώνει και ντε μηχανάκι. Άλλη μια συσκευή δηλαδή που καταναλώνει ρεύμα, που μπορεί να χαλάσει, που μπορεί να κλαπεί και που κοστίζει. Πρόκειται κανένας πελάτης να πληρώσει με πιστωτική? η επαφή για το κάθε πελάτη με κάποιον μηχανικό είναι τόσο περιστασιακή που δε νομίζω ότι θα απαιτήσει κανείς πληρωμή με αυτόν τον τρόπο. Αλλά και πάλι αν απαιτήσει, του πασάρουμε την ηλεκτρονική φόρμα, συμπληρώνει (αυτός ή τα παιδιά του) τα στοιχεία της κάρτας και έγινε η δουλειά. Viva wallet ή αντίστοιχο epos αν βγάλει κάποια τράπεζα χωρίς χρέωση (που πιστεύω ότι θα βγάλουν).

 

ΥΓ: στο μεταξύ αυτές οι φτηνές λύσεις των τραπεζών για μηχανάκι, θα συνοδεύονται υποθέτω με συσκευή αντίστοιχης ποιότητας με την τιμή τους

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.