Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

μια ερώτηση αν μπορεί να απαντηθεί.

Είχα εκδόσει οικοδομική άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 23 του ν4178/13 το 2017. Η αδεια αυτη ειχε χρονικό περιορισμό (έληγε το '21), απο τι καταλαβαίνω σωστά καθώς διαβάζοντας το τότε άρθρο 23 δεν έγραφε οτι δεν εχουν χρονικο περιορισμό. Σημερα μπορώ να εκδωσω νεα οικοδομικη άδεια, και δεν κανω αναθεώρηση,   σωστά;

(Δεν επηρεάζομαι από το άρθρο 106 που οι σημερινές εκδίδονται χωρίς περιορισμό)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας και καλό μήνα, 

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Σε οικοδομική άδεια νομιμοποίησης ζητάει στην δήλωση του Ν.4495/17 τεχνική έκθεση Η/Μ.
Στην οικοδομική άδεια που εκδίδω όλες οι αυθαιρεσίες είναι προς νομιμοποίηση . Από όσο γνωρίζω στη τεχνική έκθεση Η/Μ του Ν.4495/17, αναφερόμαστε στις αυθαιρεσίες προς τακτοποίηση. Εφόσον στην περίπτωση μου δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες προς τακτοποίηση, γνωρίζει κάποιος τι θα πρέπει να περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση Η/Μ; Βεβαιώνω οτι όλα έγιναν σύμφωνα με τις καινούριες μελέτες ή γράφω οτι δεν απαιτείται στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgosch said:

Καλησπέρα σας και καλό μήνα,

Σε οικοδομική άδεια νομιμοποίησης ζητάει στην δήλωση του Ν.4495/17 τεχνική έκθεση Η/Μ.
...............

Μήπως εννοείς ότι κάνεις δήλωση 4495 για έκδοση άδειας νομιμοποίησης ? Η/Μ στο 4495 απαιτείται για χρήσεις εκτός κατοικίας , πχ καταστήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι στη δήλωση του 4495 για έκδοση άδειας νομιμοποίησης ζητάει την τεχνική έκθεση για Η/Μ. Πρόκειται για βιοτεχνικό χώρο. Στην περίπτωση μου έχω μόνο νομιμοποιούμενα μέτρα, στα οποία έχουν γίνει νέες μελέτες Η/Μ στην αντίστοιχη Ο.Α. που συνοδεύει τη δήλωση. Άρα τι ακριβώς πρέπει να περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση Η/Μ του Ν.4495;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προφανώς όταν βάζεις χρήση 'υπηρεσίες' ακόμα και σε άδεια νομ/σης το σύστημα δε το αντιλαμβάνεται και ζητάει τ.ε. για τα η/μ. Κατά την γνώμη μου μπορείς να βάλεις τον συν/φο που συνέταξε τις η/μ της νομιμοποίησης να ανεβάσει ένα σχετικό ενημερωτικό στο αντίστοιχο πεδίο.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, 

έχω κατεδάφιση αυθαίρετου κτίσματος το οποίο έχει τακτοποιηθεί χωρίς να εξοφληθεί το πρόστιμο το οποίο καταβάλλεται σε μηνιαίες δόσεις. Μπορεί να βγει η άδεια κατεδάφισης; Επίσης, ο ιδιοκτήτης σταματάει να πληρώνει το πρόστιμο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος συναδελφος σε ποιά περίπτωση θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο συντελεστής "Σύννομο χωρίς έκδοση άδεια νομιμοποίησης αρθ.106 παρ.1α)"  ?

Edited by l_zrs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

σε τακτοποίηση αυθαιρέτου σε διώροφη μονοκατοικία υπάρχει δώμα και η Ο.Α. έχει δώμα.

Σε αεροφωτογραφίες όμως είδα πως είχε κατασκευάσει αυθαίρετη στέγη (προ του 2011)  και μετά την ξήλωσε.

Τώρα που τακτοποιώ τι θα κάνω με τη στέγη; 

Δεν θα ασχοληθώ γιατί δεν υπάρχει;

'Η να επιλέξω σε Φ.Κ. κατεδαφισμένα σύμφωνα με το άρθρο 106 , παρ.4 και να πληρώσει 500 €;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.