Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

Οκ ,με μπερδεψε το ''τωρα''..

Το θέμα είναι αν μπορεί να υπαχθεί στον νόμο αρχικά και να κάνει τροποποίηση συστασης..

Το   98 .9  γιατι δεν τον καλύπτει με το 51%?

Edited by pavlos romios
Link to comment
Share on other sites

με έχει μπερδέψει αυτός ο μειωτικός συντελεστής.. Εγώ έχω ένα αυθαίρετο πατάρι σε ένα μαγαζί με μεγάλο ύψος, και αναρωτιέμαι τι μειωτικό συντελεστή πρέπει να του βάλω?
Ξέρει κανένας ποιό άρθρο, ποιός νόμος το λέει ?

Link to comment
Share on other sites

παρ 6 άρθρο 100 Ν. 4495/17--συντελεστής 0,30

6.   Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου εφαρμόζεται συντελεστής 0,30 για τους χώρους σε: 
α)  υπόγειες στάθμες που δεν αποτελούν αυτοτελή χώρο, αλλά συνδέονται λειτουργικά με τον υπερκείμενο όροφο, 
β)  εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες που δεν αποτελούν ανεξάρτητο χώρο. 
Στις  υπόγειες  στάθμες,  που  αποτελούν  αυτοτελή  χώρο,  καθώς  και  σε  ισόγειους  βοηθητικούς  χώρους  (αποθήκες,  χώροι στάθμευσης, κ.λπ.) επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50. 

Ερμηνεία της εγκ. 2
Για να θεωρηθεί ένας χώρος υπόγειος, ούτως ώστε να εφαρμοστεί ο μειωτικός συντελεστής της παρ.6, θα πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις του ν.1577/85. Όσον αφορά τους εσωτερικούς εξώστες και τις σοφίτες, ελλείψει σχετικής αναφοράς στον ν.1577/85,  θα  πρέπει  να  πληρούνται  οι  προϋποθέσεις  των  ορισμών  των  παρ.  28  και  81  του  άρθρου  2  του  ν.4067/12, ανεξαρτήτως επιφάνειας και ύψους. Αυθαίρετα  ισόγεια  κτίρια  με  χρήση  επαγγελματική,  βιομηχανική,  γεωργική  αποθήκη κ.λ.π.,  που  προσμετρώνται  σε  κάθε 
περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής. Κατά την ίδια έννοια δεν εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής και σε κτίρια αμιγούς χρήσης στάθμευσης αυτοκινήτων. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι ,

είχα διαβάσει κάποια στιγμή ότι αν υπάρχει αυθαίρετη επέκταση ισογείου και επέκταση υπογείου στο ίδιο περίγραμμα , δηλώνεται μόνο στο 1 από τα 2 φύλλα καταγραφής , αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που αναφερεται, γνωρίζει κάποιος που θα το μπορούσα να το βρω για να το τεκμηριώσω ( αν ισχύει και δεν είναι απλά ιδέα μου)

κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι και τα "δύο" αυθαίρετες επεκτάσεις, οπότε χρεώνεις και στα δύο Υπέρβαση Δόμησης. Γλυτώνεις κατ' εμέ, μόνο την Υπέρβαση Κάλυψης στο υπόγειο αν δεν υφίσταται ΣΟΙ στο ακίνητο.

 

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το έθεσα σωστά για την υπέρβαση κάλυψης μιλούσα μόνο και όχι για την δόμηση,

θυμάσαι από που προκύπτει ότι δεν χρεώνεται κάλυψη στο υπόγειο?νομιζω ήτανε κάποια ερωτοαπάντηση από το ΤΕΕ Πελο/νησου. αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι.

επίσης γνωρίζεις αν ισχυει και για την παραβίαση Δ το ίδιο ?

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

θυμάσαι από που προκύπτει ότι δεν χρεώνεται κάλυψη στο υπόγειο?

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο (π.χ. αναφορά στον ισχύοντα νόμο κ.λπ.).

18 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

.........νομιζω ήτανε κάποια ερωτοαπάντηση από το ΤΕΕ Πελο/νησου. αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι....

Μην λαμβάνεις υπόψην σου αυτές τις "σαχλαμάρες" διότι δεν έχουν απολύτως καμία νομική ισχύ! Αποτελούν "απόψεις" ακριβώς όπως οι δικές σου και οι δικές μου....

20 λεπτά πριν, Lydia Grammenou said:

...επίσης γνωρίζεις αν ισχυει και για την παραβίαση Δ το ίδιο ?

Όχι δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

αν το υπόγειο δεν έχει αλλάξει χρήση, είχε και έχει βοηθητική ίσως να μην πρέπει να μπει σαν υπέρβαση δόμησης στο υπόγειο. 
Οσον αφορά αυτό με την κάλυψη που ρώτησες, εγώ θα έλεγα ότι το βλέπω λίγο απλό..
Το υπόγειο όταν δεν εξέχει από το περίγραμμα των πάνω ορόφων, κάτι που μπορείς να δεις στο διάγραμμα κάλυψης, θα δεις ότι η κάλυψη προκύπτει από την προβολή των υπέργειων χώρων που μετράνε στην δόμηση και τους ημιυπαίθριους. Το υπόγειο δεν μετράει στην κάλυψη κτιρίου, όταν δεν εξέχει από το περίγραμμα που δημιουργούν οι χώροι πάνω από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος, όπως το μέτρησε ο μελετητής στο διάγραμμα κάλυψης και επέτρεψε μου να πω, ότι εφόσον τα υπολόγισε σωστά, τότε δεν υπολογίζει το υπόγειο δεν το βάζει στην κάλυψη κτιρίου... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.