Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν "παίζουμε" με τα εμβαδά στο "κρατίδιο των συμβολαιογράφων, καλέ μου φίλε!

ΥΓ. Ειδικά όταν αυτές αναφέρονται στα κιτάπια τους...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ΚΑΝΑ said:

Μα είναι δυνατόν να καθόμαστε να ελέγχουμε τις εμβαδομετρήσεις Ο.Α?

KANA Αν θέλουμε (και πρέπει) να είμαστε σωστοί επαγγελματίες , εμείς ελέγχουμε αυτό για το οποίο καλούμαστε να συντάξουμε την ΗΤΚ και δεν θα γράψουμε τις λάθος επιφάνειες της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω κάτοψη από τον φάκελο της αδείας (μου τον έστειλα ηλεκτρονικά) που έχει κάτοψη ισογείου (θέρμανση;), λείπει η κάτοψη των αρχιτεκτονικών, η οποία έχει ξεχαστεί να σφραγιστεί (και από μηχανικό και από πολεοδομία). Πήγα στην πολεοδομία και μου έβαλε η υπάλληλος ακριβές αντίγραφο. 

Έχω πάρει και από την συμβολαιογράφο της κάτοψη σύστασης.

Η κάτοψη σύσταση και η κάτοψη θέρμανσης συμπίπτουν μεταξύ τους και με την πραγματικότητα.

Όλα τα υπόλοιπα ατχιτεκτονικά (όψεις,τομές) αδείας υπάρχουν. 

Μπορώ να εκδόσω ΗΤΚ με αυτά τα στοιχεία, κάνοντας μια κάτοψη με σφραγίδα δικιά μου ή χρησιμοποιώντας την κάτοψη σύστασης;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην ΗΤΚ ανεβάζουμε εγκεκριμένα σχέδια. Δεν χρειάζεται να κάνεις νέες κατόψεις από τη στιγμή που έχεις σωστές κατόψεις Η/Μ που συμφωνούν και με τη σύσταση. Στην ΗΤΚ θα πρέπει στην ουσία να αποτυπώνεται ορθά η ταυτότητα του ακινήτου με τεκμηριωμένα στοιχεία , έστω κι αν μας λείπει μια κάτοψη χωρίς σφραγίδα Πολεοδομίας....

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος -Pavlos 33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλώς προβληματίζομαι που δεν υπάρχουν σφραγίδες στην κάτοψη. Μου έβαλε η υπάλληλος γνήσιος υπογραφής αλλά καλύπτομαι;

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αντίγραφο από το φάκελο της πολεοδομίας δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Μπορούν να το διασταυρώσουν και οι ιδιοι. Πολλές φορές έχουνε ξεφύγει υπογραφές...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, χαιδω said:

...Μου έβαλε η υπάλληλος γνήσιος υπογραφής αλλά καλύπτομαι;

άρα τώρα το σχέδιο έχει σφραγίδα ΥΔΟΜ. 

Τέλος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, χαιδω said:

Ευχαριστώ, απλώς προβληματίζομαι που δεν υπάρχουν σφραγίδες στην κάτοψη. Μου έβαλε η υπάλληλος γνήσιος υπογραφής αλλά καλύπτομαι;

Εννοείς γνήσιο αντίγραφο υποθέτω ... οπότε no problem !!

Edited by venezia
Διόρθωση ορθογραφιας κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέτω σαν γενικό προβληματισμό! 

Μα είναι δυνατόν στην Η.Τ.Κ, ενώ δηλώνουμε σε σχετικό  "παράθυρο" ότι υπάρχουν  2 ή ..ν κτίσματα, να μην υπάρχει κάπου αντίστοιχα πεδίο, με διαχωρισμό και η καταγραφή των εμβαδών και των ορόφων εκάστου κτιρίου??

Τότε τη Η.Τ.Α είναι!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Σε γήπεδο έχει γίνει σύσταση 2 καθέτων. Ασχολούμαι με τη μία κάθετη, στην οποία έχει κατασκευαστεί μία ανεξάρτητη μεζονέτα.

Στην καταχώρησή μου, ξεκινάω από το συνολικό οικόπεδο, και μετά πάνω στο συνολικό περνάω την κάθετη που με ενδιαφέρει Ή περνάω απευθείας την κάθετη;

Αντίστοιχη ερώτηση μου προκύπτει και σε περίπτωση κάθετης με δύο οριζόντιες. Ξεκινάω από το συνολικό οικόπεδο ή από την κάθετη;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.