Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Υπόψη ότι η Η.Τ.Κ εκδίδεται αντί της βεβαίωσης του άρθρου 83 (που αν δεν κάνω λάθος περιλαμβάνει και τις αποκλίσεις και μετρήσεις "κτίστου")

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ΚΑΝΑ said:

Υπόψη ότι η Η.Τ.Κ εκδίδεται αντί της βεβαίωσης του άρθρου 83 (που αν δεν κάνω λάθος περιλαμβάνει και τις αποκλίσεις και μετρήσεις "κτίστου")

ΚΑΝΑ ευχαριστώ . Με προβληματίζει η διάταξη που λέει ότι με τις αποκλίσεις δεν πρέπει να παραβιάζονται οι κοινόχρηστοι χώροι. και στην περίπτωσή μου τα επιχρίσματα είναι εκτός Ο.Γ. δηλαδή εντός κοινόχρηστου . Τώρα θα μου πεις τι ψάχνω....βελόνα στα άχυρα 😄

Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2022 at 9:34 ΠΜ, Arche said:

εγώ λέω ... πως τα 20εκ είναι μεγάλη απόκλιση, αλλά δεν είναι και μεγάλη αν έχεις 20μ μήκος πλευράς κτιρίου και μια επένδυση πέτρα την οποία ο αρχιτέκτονας στην άδεια την έδειξε να έχει 2εκ πάχος και στην πραγματικότητα μπορεί να έχει 15. 

Νομίζω 10εκ είναι το μεγιστο της αποδεκτης απόκλισης σε διασταση. γτ με το ποσοστό σκέτο τότε ενα κτιριο 50μ θα ήτν αποδεκτό να έχει 1 μετρο απόκλιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 42 για την ενημέρωση έχει όριο για το κτίσμα τα 20εκ (Παρ 10)

@venezia, χαλάει το γούρι αν δεν μπαίνει ο σοβάς στον κοινόχρηστο (δεν νομίζω να έχω μετρήσει δρόμο πότε ακριβώς στο ακέραιο πλάτος όλα είναι 5-10 εκ κάτω)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sissy_arch said:

Νομίζω 10εκ είναι το μεγιστο της αποδεκτης απόκλισης σε διασταση. γτ με το ποσοστό σκέτο τότε ενα κτιριο 50μ θα ήτν αποδεκτό να έχει 1 μετρο απόκλιση.

ακριβώς, και είσαι στο σωστό το μήκος το κύματος!!
ενοείται πως σε ένα μήκος πελευράς κτιρίου με μήκος 10μ δεν μπορούμε να μην κάνουμε δεκτή μια απόκλιση πλευράς κτιρίου 18εκ, γιατί είναι μέσα στο όριο "απόκλιση κτιρίου λόγο της δυσκολίας κατασκευής, σοβαντίσματος, επενδύσεων ως 2% της πλευράς του κτιρίου, γίνεται δεκτή!!!" Και όμοια ωραία το είπες σε ένα κτίριο με μήκος πλευράς τα 50μ θα δεχτούμε "ανεκτή και νόμιμη" την απόκλιση κατασκευαστικά 90εκ. Μην νομίζεις σε ένα κτίριο με μήκος πλευράς τα 50μ, τα 90εκ ούτε που τα βλέπεις. Πρόσεξε όμως μετράμε σε διαστάσεις κτίστη, δηλαδή θα πρέπει να δεχτούμε ότι τα 90εκ οφείλονται σε σοβατζή ιδιαίτερα χουβαρντά-που δεν υπάρχει τέτοιος- ή ότι ένας άλλος χουβαρντάς ιδιοκτήτης ή/και κατασκευαστής δεν έβαλε επένδυση 5εκ alucabond αλλά έβαλε 50εκ' Που τέτοιο υλικό δεν υπάρχει, οπότε ποντάρω τώρα σε εσένα ότι αν το ψάξεις στο εγγύς μέλλον κτίριο με μήκος πλευράς 40ας πουμε μετρα. Που να του έχει φύγει ο σοβάς ή και η επένδυση και να βρεις απόκλιση λόγο σοβάδων ή και επενδύσεων 78εκ δεν θα το βρεις σε καμία σοβαρή Ευρωπαικη χωρα.  

Link to comment
Share on other sites

Να σου ειμαι ειλικρινής δεν πιανω το νόημα αυτών που λες, αν συμφωνείς η όχι. Πάντα λέμε για διαστάσεις κτίστου. 

Ν4495 αρθρο 42. Εως 20εκ (λαθος ειπα 10) για κτίριο. Εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι και το όριο. Δεν είναι το 2% πανάκεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείται ένα μπέρδεμα λόγω δυο διατάξεων του νόμου. . Η μια διάταξη παρ. 2 άρθρο 81 αναφέρει ότι η απόκλιση διαστάσεων κτιρίου μέχρι και 2% δεν αποτελεί αυθαιρεσία, ενώ  η διάταξη του άρθρου 42 κάνει λόγω για απόκλιση 2% με μέγιστο όριο τα 20 εκατοστά προκειμένου να επιτρέπεται η ενημέρωση της Ο.Α. Η δική μου άποψη είναι ότι το πνεύμα του νόμου δεν είναι να αφήνει το ποσοστό 2% χωρίς αριθμητικό όριο. Πχ σε ένα κτίριο 15 Χ15 το 2% είναι 30 εκατοστά και σε ένα 20χ20 είναι 40 εκατοστά.  Θεωρώ μεγάλη διάσταση για να "κουκουλωθεί" κάτω από μια διάταξη που ίσως δεν έχει γραφτεί σωστά. Μας αποθαρρύνει να σκεφτούμε ότι ισχύει μόνο το 2% απόκλιση χωρίς αριθμητικό όριο η διάταξη υπ. 10 άρθρου 42 για την ενημέρωση Ο.Α

Άρθρο 81 παρ. 2.  

Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο : 
α)  οι αποκλίσεις των διαστάσεων του κτιρίου, συμπεριλαμβανομένου του ύψους αυτού και του ύψους ορόφου, έως δύο τοις  εκατό  (2%)  συνολικά  από  τις  αναγραφόμενες  στο  διάγραμμα  κάλυψης/δόμησης  της  οικοδομικής  άδειας/άδειας δόμησης,  μετρούμενες  σε  διαστάσεις  κτίστη  (φέρων  οργανισμός  και  στοιχεία  πλήρωσής  του,  χωρίς  επιχρίσματα  - επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται  κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως, 

ερμηνεία εγκ 2. Ν 4495
Στην παρ.2 δίδονται οδηγίες όσον αφορά στον τρόπο μέτρησης μεγεθών κατά τον έλεγχο των κατασκευών, καθώς και οι αποδεκτές ανοχές στις παραπάνω μετρήσεις. Αποκλίσεις των μεγεθών μέσα στα όρια των ανοχών δεν  αποτελούν αυθαιρεσία. 
και ταυτόχρονα  η διάταξη στο άρθρο 42 παρ. 41 για τα κριτήρια που  πρέπει να υπάρχουν για να γίνει ενημέρωση της Ο.Α και όχι αναθεώρηση

Παρ. 10 άρθρου 42

10. Ενημέρωση  του  φακέλου  της  οικοδομικής  άδειας,  ανεξάρτητα  από  τον  χρόνο  ισχύος  της  οικοδομικής  άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις : 
.....
γ)   μεταβολές  των  διαστάσεων  του  κτιρίου  ή  του  οικοπέδου,  εφόσον  με  τις  αποκλίσεις  αυτές  δεν  παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα είκοσι (20) εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα, ή μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα σαράντα (40) εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, 
δ)  αποκλίσεις θέσης του κτιρίου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του δύο τοις εκατό (2%), με μέγιστο τα δέκα είκοσι (20) εκατοστά όσον αφορά τη θέση του κτίσματος και με την προϋπόθεση υποβολής τυχόν απαραίτητων εγκρίσεων από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.