Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

@zazeng@Faethon11@ppanag@nzerman
Καλημέρα,

Διαβάζοντας το Νόμο και εγώ ήμουν τις άποψής πως συνεχίζουν να ισχύουν οι εξαιρέσεις του άρθρο.82 όπως και στις βεβαιώσεις μηχανικού του 4495.

Επικοινώνησα μόλις (ύστερα από μαιλ που έστειλα) με το αντίστοιχο τμήμα του ΤΕΕ για την ΗΤΚ και μου απάντησε πως για να εκδοθεί ΗΤΚ θα πρέπει το ακίνητο να είναι τελείως καθαρό, ότι δεν ισχύουν οι εξαιρέσεις για δικαιοπραξίες όπως γινόταν με τις βεβαιώσεις και ότι αν π.χ. έχουμε μόνο αλλαγές στα ανοίγματα, τότε θα πρέπει να ρυθμίσουμε με κατηγορία 3 και μετά να εκδώσουμε βεβαίωση.
Αυτό που μου είπε επίσης είναι ότι στο σχέδιο που θα ανεβάσουμε στην ΗΤΚ θα δείξουμε την πραγματική κατάσταση, οπότε δεν γίνεται να έχουμε ένα νέο επικαιροποιημένο σχέδιο που να περιέχει αυθαιρεσίες οι οποίες δεν έχουν τακτοποιηθεί.

Παραθέτω αυτά που μου είπε και τα συμπεράσματα δικά σας. Έχει κάποια λογική αυτό που λέει, αλλά δεν μου είναι ξεκάθαρο και από την νομοθεσία ότι καταργούνται εξαιρέσεις. Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει πλέον να ρυθμίζονται τα πάντα.

Edited by Saleptsis
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/4/2022 at 9:32 ΜΜ, ppanag said:

Με ποιν τρόπο θα λάβουν θεώρηση οι κατόψεις που θα ανεβάσουμε σε αυτήν την περίπτωση???

Σωστό, πως φαίνεται ο παλιος,

θα θέλει ενημέρωση φακελου, που σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ αποκλίσεις 5%, αποθήκες) δεν θα γίνεται!

Οπότε προτείνουμε, ίσως κ αναγκαστικά, ρύθμιση. Ήδη στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις ψάχνω να βρω μια μικρή μλκια για να αποφύγω την ενημέρωση φακέλου.

Υγ βέβαια τα τζιμάνια που το έγραψαν στ η 54.1.στ σχέδια κατόψεων λένε όχι θεωρημένα σχέδια. Τα οποία επιβάλλονται πχ στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Υυγ και στο 334 τα ίδια, άντε πάλι, προβλέπω διχασμό στο κίνημα.

Φιλτατοι Ιάσονα κ Saleptsis, το μάνιουαλ αλλά λέει.

Edited by zazeng
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zazeng said:

Φιλτατοι Ιάσονα κ Saleptsis, το μάνιουαλ αλλά λέει.

Καλή Μεγάλη Παρασκευή λεβέντη μου! Καλή Ανάσταση στις ψυχές μας!

Υ.Γ. Ντρέπομαι να σου πω, μέρα που είναι, ποια ακριβώς χρήση οφείλει να έχει το μάνιουαλ που λες... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Saleptsis said:


Διαβάζοντας το Νόμο και εγώ ήμουν τις άποψής πως συνεχίζουν να ισχύουν οι εξαιρέσεις του άρθρο.82 όπως και στις βεβαιώσεις μηχανικού του 4495.

Επικοινώνησα μόλις (ύστερα από μαιλ που έστειλα) με το αντίστοιχο τμήμα του ΤΕΕ για την ΗΤΚ και μου απάντησε πως για να εκδοθεί ΗΤΚ θα πρέπει το ακίνητο να είναι τελείως καθαρό, ότι δεν ισχύουν οι εξαιρέσεις για δικαιοπραξίες όπως γινόταν με τις βεβαιώσεις και ότι αν π.χ. έχουμε μόνο αλλαγές στα ανοίγματα, τότε θα πρέπει να ρυθμίσουμε με κατηγορία 3 και μετά να εκδώσουμε βεβαίωση.
Αυτό που μου είπε επίσης είναι ότι στο σχέδιο που θα ανεβάσουμε στην ΗΤΚ θα δείξουμε την πραγματική κατάσταση, οπότε δεν γίνεται να έχουμε ένα νέο επικαιροποιημένο σχέδιο που να περιέχει αυθαιρεσίες οι οποίες δεν έχουν τακτοποιηθεί.

Παραθέτω αυτά που μου είπε και τα συμπεράσματα δικά σας. Έχει κάποια λογική αυτό που λέει, αλλά δεν μου είναι ξεκάθαρο και από την νομοθεσία ότι καταργούνται εξαιρέσεις. Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει πλέον να ρυθμίζονται τα πάντα.

Επειδή κάποιοι θα βαλθούν να τρελάνουν κόσμο όπως και στο παρελθόν να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει. Έχουμε τρεις νόμους τακτοποίησης αυθαιρέτων οι οποίοι δίνουν εξαιρέσεις και επιτρέπουν τις μεταβιβάσεις. Έχουμε κτίρια προ 55, έχουμε αδόμητα με περιφράξεις, ξερολιθιές κλπ, έχουμε κτίρια με μικροδιαφορές σε ανοίγματα κλπ. Όλα αυτά τα ακίνητα έχουν πιθανώς αλλάξει χέρια περισσότερο από μια φορά με βεβαιώσεις (έγκυρες) συναδέλφων που γνωμάτευσαν ότι τα ακίνητα αυτά εμπίπτουν στις εξαιρέσεις και δύναται να μεταβιβαστούν ή σε παλιότερους νόμους (ν. 4014, 4178) ότι δεν παραβιάζουν (προσαυξάνουν) δόμηση κάλυψη και ύψος. Τα "τζιμάνια" του ΤΕΕ λένε τώρα ότι θα πρέπει κάθε ένα από αυτά τα ακίνητα να πρέπει να τακτοποιηθούν για να γίνει τελικά η ΗΤΚ (αλήθεια ας μας πει κάποιος από όλους τους εμπλεκόμενους τελικά αυτή η μπούρδα τίνος τα συμφέροντα εξυπηρετεί, διότι συμφέροντα δικά μας ή του πολίτη σίγουρα δεν εξυπηρετεί). Αλήθεια λοιπόν, σε ένα ακίνητο που μεταβιβάστηκε μέσα στην προηγούμενη δεκαετία ως "καθαρό" πολεοδομικά, θα πάμε σήμερα και θα πούμε ότι "ξέρετε λανθασμένα μεταβιβάστηκε, γιατί η ΗΤΚ τώρα δεν αναγνωρίζει το νόμο εκείνο και απαιτεί τακτοποίηση". Με τα συμβόλαια τι ακριβώς θα γίνει ; Θα ακυρωθούν ; Θα διορθωθούν ; Πως ακριβώς ο νέος μηχανικός θα ανοίξει δηλώσεις σε ήδη μεταβιβασμένα και ρυθμισμένα ή βεβαιωμένα από εμάς κατ εξαίρεση μεταβιβαστέα, ακίνητα. 

Μετά από 22 μέρες υποχρεωτικής εφαρμογής της ΗΤΚ φαίνεται ξεκάθαρα αυτό που και στο φόρουμ λέμε τόσους μήνες, ότι η διαδικασία δεν είναι έτοιμη, ότι δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση και η σύνταξη της ΗΤΚ είναι απολύτως επικίνδυνη διαδικασία οδηγώντας σε δυσανάλογες ευθύνες τους μηχανικούς, αποδεικνύοντας ότι η ΗΤΚ δεν είναι απλώς μια διαδικασία συλλογής υπάρχοντων στοιχείων. Το τυράκι για μια κόμη φορά έχει πέσει στο τραπέζι. Το ζήτημα είναι αν θα το τσιμπήσουμε και αυτή τη φορά ή θα το πετάξουμε πίσω.

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και καλή Ανάσταση!

Θέλω να κάνω ταυτότητα κτιρίου σε μεζονέτα που έχει περαιωθεί στο Ν.4178/2013. Το υπόγειο βοηθητικής χρήσης επιφάνειας 45τ.μ., έγινε κατοικία 35τ.μ. και 10τ.μ. λεβητοστάσιο (παραμένουν σε υπόγεια στάθμη). Αφαιρώντας ο μηχανικός της τότε δήλωσης, τις επιφάνειες των περιμετρικών τοίχων, την επιφάνεια της εσωτερικής σκάλας που οδηγεί από ισόγεια κατοικία στην υπόγεια κατοικία κλπ, προέβη σε αλλαγή χρήσης χώρων εμβαδού 25τ.μ. και εν τέλει κατέληξε σε μία τελική εμβαδομέτρηση που αναφέρει ότι οι κύριοι χώροι είναι 25τ.μ. και οι βοηθητικοί χώροι είναι 20τ.μ.. Είναι σωστό αυτό να μείνει έτσι και στο συμβόλαιο να φαίνονται ως κύριοι χώροι μόνο τα 25τ.μ.; Μπορεί να αναγραφεί ότι για τον υπολογισμό του προστίμου δηλώθηκαν  για αλλαγή χρήσης μόνο τα 25τ.μ. και εν τέλει οι χώροι κύριας χρήσης είναι 35τ.μ.; Η σκάλα που οδηγεί από κύριο χώρο, σε κύριο χώρο δεν θα έπρεπε να προσμετρήσει σε δόμηση;;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, HAROUL said:

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους και καλή Ανάσταση!

Θέλω να κάνω ταυτότητα κτιρίου σε μεζονέτα που έχει περαιωθεί στο Ν.4178/2013. Το υπόγειο βοηθητικής χρήσης επιφάνειας 45τ.μ., έγινε κατοικία 35τ.μ. και 10τ.μ. λεβητοστάσιο (παραμένουν σε υπόγεια στάθμη). Αφαιρώντας ο μηχανικός της τότε δήλωσης, τις επιφάνειες των περιμετρικών τοίχων, την επιφάνεια της εσωτερικής σκάλας που οδηγεί από ισόγεια κατοικία στην υπόγεια κατοικία κλπ, προέβη σε αλλαγή χρήσης χώρων εμβαδού 25τ.μ. και εν τέλει κατέληξε σε μία τελική εμβαδομέτρηση που αναφέρει ότι οι κύριοι χώροι είναι 25τ.μ. και οι βοηθητικοί χώροι είναι 20τ.μ.. Είναι σωστό αυτό να μείνει έτσι και στο συμβόλαιο να φαίνονται ως κύριοι χώροι μόνο τα 25τ.μ.; Μπορεί να αναγραφεί ότι για τον υπολογισμό του προστίμου δηλώθηκαν  για αλλαγή χρήσης μόνο τα 25τ.μ. και εν τέλει οι χώροι κύριας χρήσης είναι 35τ.μ.; Η σκάλα που οδηγεί από κύριο χώρο, σε κύριο χώρο δεν θα έπρεπε να προσμετρήσει σε δόμηση;;

Οι γνωστές αμαρτίες του 3843, όπου πάχη τοίχων η/χ, υπογείων, τρύπες από σκάλες δεν ειπεισέρχονταν στην εμβαδομέτρηση. Αν έχεις δυνατότητα, ανοίγεις την δήλωση του 4178 συμψηφιίζεις με 3843 και διορθώνεις τις επιφάνειες δηλ. βάζεις τοίχους και σκάλα μέσα ώστε να προκύψει η α.χ. στα 35 μ2. Αν θες να αποφύγεις το ΣΥΠΟΘΑ λόγω αύξησης προστίμου >20%, τότε μεταφέρεις σε 4495 (αν προκύπτει κατ.5 μεταφέρονται πλέον και τα του 4178), αλλά προφανώς θα πρέπει να ζητήσεις εκ νέου αμοιβή για μετατροπή της δήλωσης.

Γνώμη μου είναι να κάνεις ότι προτείνουν οι συν/φοι παραπάνω, δηλ. αναμονή μέχρι την παροχή διευκρινίσεων από το τεε, δυστυχώς προσωπικά βλέπω ότι είναι δύσκολο να παγώσει η ταυτότητα, αφού ουσιαστικά πληρώνουμε την αλαζονεία του προηγούμενου υπουργού, χωρίς να θέλω να πολιτικοποιήσω το θέμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

μάνιουαλ

Εννοούσα το νόμο, το κανονικό για εκεί που λες είναι.

 

3 ώρες πριν, akis73 said:

(αν προκύπτει κατ.5 μεταφέρονται πλέον και τα του 4178),

Άκη εδώ σε έχασα λίγο.

Καλή Ανάσταση σε όλους!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, zazeng said:

Εννοούσα το νόμο, το κανονικό για εκεί που λες είναι.

 

Άκη εδώ σε έχασα λίγο.

Καλή Ανάσταση σε όλους!!

Καλησπέρα, ενοούσα το παρακάτω:

https://web.tee.gr/aythaireta-anakoinoseis/1-4-2022-dynatotita-ypagogis-stin-katigoria-5/

Καλή Ανάσταση σε όλους και από μένα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.