Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και πίνακας χιλιοστών στην ηλεκτρονική ταυτότητα


Recommended Posts

μα η  janna     δεν μας τα λέει μαζεμένα οπότε εγώ σαν ψαράς που είμαι (κατά στο προφίλ μου) πρέπει συνεχώς να την εκμαυλίζω με δολώματα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τώρα θα έρθει να μας πει ότι έχει δύο ιδιοκτήτες και το 33,34 θα είναι ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ αδιαίρετου! 😆😆😆

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

μα η  janna     δεν μας τα λέει μαζεμένα οπότε εγώ σαν ψαράς που είμαι (κατά στο προφίλ μου) πρέπει συνεχώς να την εκμαυλίζω με δολώματα! 

Άρχοντας Καπετάν Βασίλη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

Σε μονοκατοικία εκτός σχεδίου ο ιδιοκτήτης θέλει να προβεί σε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (να κατατμήσει την μονοκατοικία σε δύο κατοικίες). Για την σύσταση απαιτείται ηλεκτρονική τατυτότητα. Έχει εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για την κατάτμηση του ακινήτου. Στην ΗΤΚ θα καταχωρήθεί μία ιδιοκτησία και στην τεχνική περιγραφή θα αναφαίρονται τα δεδομένα της κατάτμησης (χώροι, χιλιοστά, κλπ) ή θα καταχωρηθούν οι δύο νέες ιδιοκτησίες (χωρίς ΚΑΕΚ) και στην αιτιολογία θα επιλεγεί "Διενέργεια δικαιοπραξίας"?

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, mihari said:

Καλημέρα σας,

Σε μονοκατοικία εκτός σχεδίου ο ιδιοκτήτης θέλει να προβεί σε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (να κατατμήσει την μονοκατοικία σε δύο κατοικίες). Για την σύσταση απαιτείται ηλεκτρονική τατυτότητα. Έχει εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για την κατάτμηση του ακινήτου. Στην ΗΤΚ θα καταχωρήθεί μία ιδιοκτησία και στην τεχνική περιγραφή θα αναφαίρονται τα δεδομένα της κατάτμησης (χώροι, χιλιοστά, κλπ) ή θα καταχωρηθούν οι δύο νέες ιδιοκτησίες (χωρίς ΚΑΕΚ) και στην αιτιολογία θα επιλεγεί "Διενέργεια δικαιοπραξίας"?

 

προχωρήστε στη συνέχεια και απευθυνθείτε σε έναν συμβολαιογράφο, αυτός είναι αρμόδιος να σου λύσει το πρόβλημα σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρακτική που έχει προκριθεί, μέχρι στιγμής, είναι

1. ΗΤΚ όλης της οικοδομής με εισαγωγή όλων των επιπέδων και χρήσεων

2. Αρχειοθέτησή της μέσω ΤΕΕ

3. ΗΤΚ για όποια ορ. ιδ. θα μεταβιβαστεί

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, έχω περίπτωση για ΗΤ οριζόντιας στην οποία ο πίνακας χιλιοστών δεν έχει βρεθεί ακόμα. Ο συμβ/φος που έχει κάνει την σύσταση βρισκόταν στην Αθήνα, εγώ Θεσ/κη, και σε τηλ. μου επικοινωνία με το συμβ/φιο που έχει το αρχείο μου είπαν ότι λόγω φόρτου εργασίας αδυνατούν να με εξυπηρετήσουν άμεσα.

Με βάση τα παραπάνω και τις ε/α του ΤΕΕ, συνέταξα δικό μου πίνακα αποκλειστικά για την συγκεκριμένη οριζόντια και με βάση τα αναγραφόμενα μετρικά στοιχεία στο σ.ε. Θεωρείται κάτι τέτοιο σωστό;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πίνακες δεν φτιάχνω... :)

κανονικά: "εφόσον υπάρχει πίνακας χιλιοστών, η επισύναψή του στο σύστημα είναι υποχρεωτική."

Αρα εσύ έχεις πίνακα απλά ακόμα δεν εχει αναζητηθεί. Αν σου απαντήσει ο συμβολαιογράφος αρνητικά τότε μπορείς να περάσεις στην επόμενη πρόταση των οδηγιών του ΤΕΕ

Σε περίπτωση που ο πίνακας δεν έχει συνταχθεί ή δεν δύναται να ανευρεθεί ούτε στο αρχείο του συμβολαιογράφου, προτείνεται να επισυναφθεί η Πράξη σύστασης διηρημένης ιδιοκτησίας ή έκθεση του μηχανικού για τη μη ύπαρξη πίνακα χιλιοστών, όπου μπορεί να αναγράφονται τα χιλιοστά που αντιστοιχούν στη συγκεκριμένη ιδιοκτησία με τη μορφή πίνακα, όπως καθορίζονται στην πράξη σύστασης.

Άρα στην περίπτωση σου φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι εκεί έξω, με την επισύναψη της ΣΟΙ  θα ήταν ικανοποιημένοι....

 

edit

Και επειδή σε όλους μας έχουν τύχει κάτι συστάσεις πολυσέλιδες, το σκανάρισμα περιλαμβάνει την πρώτη σελίδα (αρ.πραξης, συμβ/φος), το κείμενο που μας αφορά (χιλιοστά  ιδιοκτησίας), την τελευταία (υπογραφές) και την μεταγραφή της...

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπενθυμίσω ότι το ΤΕΕ απλώς προτείνει και ότι η ευθύνη εφαρμογής των προτάσεών του βαραίνει αποκλειστικά τον μηχανικό, σημειώνω ότι έλλειψη πίνακα χιλιοστών έχουμε όταν δεν έχει συνταχθεί ή δεν δύναται να ανευρεθεί ούτε στο αρχείο του συμβολαιογράφου.
Τι σημαίνει "λόγω φόρτου εργασίας";
Οι συμβολαιογράφοι οφείλουν να έχουν αρχειοθετημένες τις υποθέσεις τους.
Η ανεύρεση του πίνακα θα πάρει πέντε λεπτά το πολύ.
Συμφωνώ με την απάντηση του συναδέλφου jbosdas.
Δεν υπολογίζεις τα χιλιοστά εσύ @akis73, αναγράφεις (στην έκθεση για μη ύπαρξη πίνακα) αυτά που καθορίζονται στο συμβόλαιο της σύστασης.

Edited by Κέλσος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις απλά διευκρινίζω ότι α) έγινε αναζήτηση αλλά προφανώς έπεσα σε συμβ/φο που δεν θέλει να εξυπηρετήσει. Ας είναι θα ξανακαλέσω με πιο επιτακτικό ύφος και β) δεν υπολόγισα κάτι δικό μου στον πίνακα που έφτιαξα, αντέγραψα τα νούμερα από τον τίτλο κτήσης.

Κατα τα άλλα συμφωνώ και εγώ ότι θα πρέπει να μπαίνει ο πρωτότυπος πίνακας και ότι το ΤΕΕ απλά προτείνει, πολλές φορές και ότι τους κατέβει.

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.