Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ξύλο, pellet κλπ  είναι βιομάζα.

Αν έχει μόνο ξυλόσομπα να προσέξεις το ποσοστό που καλύπτει, το υπόλοιπο το βάζεις με κ.α.

Η ισχύς δεν παίζει ρόλο, βάλε 0.

Όσο για το αν θα αναφέρεις την ξυλόσομπα, ναί, αφού αποτυπώνουμε ό,τι βλέπουμε.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς σύστημα θέρμανσης (κτίριο αναφοράς) βγαίνει Η.

Με "μονάδα παραγωγής άλλου τύπου", "βιομάζα" και 6KW ισχύ (περίπου τόση έχει ονομαστική) μου βγαίνει A+

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Με ξυλόσομπα και ΚΑ είναι Η και με σενάρια αυτά που γράφεις πάει +Α ?????????????????

 

Τι σενάρια του βάζεις ?

 

Να φτιάξει καινούργιο σπίτι απ' την αρχή ?

 

Για κοίτα λίγο καλύτερα τα δεδομένα που βάζεις...

Link to comment
Share on other sites

...Δηλαδή όχι πάνω από μία αιτήσεις για το ίδιο ακίνητο...

10 διαφορετικές αιτήσεις από τον ίδιο ή διαφορετικούς ιδιοκτήτες, για 10 διαφορετικά διαμερίσματα που βρίσκονται στην ίδια πολυκατοικία, είναι εφικτό. Με 15.000 το κάθε διαμέρισμα.

 

Μα τα διαμερίσματα εντός της πολυκατοικίας ανήκουν στο ίδιο ακίνητο.

 

Αν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, τότε πρέπει να γίνει 1 αίτηση για το σύνολο της πολυκατοικίας και Χ αιτήσεις για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά, ακόμα και από τον ίδιο (Χ φορές). Μax ποσό: Χ επί 15.000

Για το πρώτο συμφωνώ. 1 αίτηση για το σύνολο της πολυκατοικίας. Με το ίδιο σκεπτικό παραπάνω οι x αιτήσεις δεν αφορούν το ίδιο ακίνητο.

 

Έχω μπερδευτεί. πραγματικά. Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλά ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να πάρει 30.000€ για ένα κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω μπερδευτεί. πραγματικά. Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλά ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να πάρει 30.000€ για ένα κτίριο;

Για το ΠΕΑ θεωρείται "κτίριο" το διαμέρισμα.

Άρα η πολυκατοικία θεωρείται σύνολο κτιρίων.

Έτσι κάποιος που έχει ψ διαμερίσματα (στην ίδια ή σε άλλη πολυκατοικία) μπορεί να πάρει ψ x 15000.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Για το ΠΕΑ ρε παιδιά θεωρείται κτίριο ότι εννοεί "κτίριο" στην ΤΟΤΕΕ. Απλά υπάρχει η "διευκόλυνση" της τμηματικής έκδοσης για τους λόγους των ενοικιάσεων κλπ

Μην κοιτάς το δενδροειδές μενού αριστερά που λέει κτίριο. Διευκόλυνση έκαναν ώστε αν κάποιος έχει 500τμ και θέλει να νοικιάσει τα 55τμ να μην κάνει πεα για τα 500.

 

Θα πάρω και το ΥΠΕΚΑ να ρωτήσω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μία μονοκατοικία δικαιούται 15.000 € από το "εξοικονομώ".

 

Ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία δικαιούται πάλι 15.000 €.

 

Γιατί να μην δικαιούνται Ψ διαμερίσματα πολυκατοικίας Ψ Χ 15.000 € ;

 

Δεν υπάρχει όριο στον αριθμό των ανεξάρτητων ιδιοκτησιών που μπορεί να εντάξει το ίδιο άτομο στο πρόγραμμα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

απο το επισημο site του υπεκα exoikonomisi.ypeka.gr

http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=658&language=el-GR

 

Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία. Η καταχώριση περισσότερων της μίας αιτήσεων για την πολυκατοικία οδηγεί στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πάνω από μία αιτήσεις για το ΣΥΝΟΛΟ της πολυκατοικίας.

Έχω βάλει δεκάδες περιπτώσεις με περισσότερες από μία αιτήσεις διαμερισμάτων της ίδιας πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. πραγματικά. Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλά ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να πάρει 30.000€ για ένα κτίριο;

Έχω περίπτωση πελάτη ιδιοκτήτη ενός κτηρίου με δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα (Ισόγειο και Α όροφος). Έκανε αίτηση στο εξοικονομώ σαν πολυκατοικία, του έκανα 1 ΠΕΑ για την πολυκατοικία σαν ενιαίο κτήριο και εντάχθηκε στο πρόγραμμα για 2Χ15.000 = 30.000 €. Επεμβάσεις έγιναν και στα δύο διαμερίσματα και επιμερισμός των επεμβάσεων στα κοινόχρηστα (μόνωση δώματος, κεντρική θέρμανση κλπ). Συμπλήρωσα με την αίτηση εκτός των υπολοίπων και το : "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VIII Έντυπο Επιμερισμού κόστους βάσει προσφορών ανά ιδιοκτησία". Η αίτησή του εγκρίθηκε, έχει υλοποιήσει και τώρα είναι στο στάδιο της τελικής εκταμίευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.