Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Όταν οι Η/Χ είναι πολλοί, η διαφορά των τετραγωνικών στην Ο.Α. και στα συμβόλαια με το εμβαδόν των κλειστών χώρων είναι μεγάλη.

 

Στο ΠΕΑ αν έχω καταλάβει σωστά θα γράψω το εμβαδόν μόνο για τους κλειστούς χώρους.

 

Θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης αν στην εφορία δουν ότι το συμβόλαιο π.χ. είναι για 120τ.μ. ενώ το ΠΕΑ για 75τ.μ.; Τα υπόλοιπα 45τ.μ. είναι Η/Χ νόμιμοι (δεν τους έχουν κλείσει).

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία κανονικά δεν βλέπουν τα τετραγωνικά. (Συνήθως δεν βλέπουν τίποτα)

Το μόνο που έχουν δικαίωμα να ελέγξουν είναι ο κωδικός του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

'panos-vicious' ---- Η κατηγορία αυτοματισμών δεν έχει να κάνει με την παλαιότητα των θερμοσυσσωρευτών. Εφόσον η κάθε μονάδα έχει θερμοστάτη (έλεγχος αν χώρο), δεν υπάρχει δίκτυο ώστε να θες αντιστάθμιση και δεν έχει νόημα η αυτονομία και ο θερμοστατικός έλεγχος ανά ιδιοκτησία αφού δεν υπάρχει κεντρικό σύστημα, τότε είναι κατηγορίας Β. Κάνε μια ανάκληση εξηγώντας το λόγο.

 

Σε υπερ-ευχαριστώ!

Το έβαλα τελικά Β. Δεν το είχα υποβάλει οριστικά..... ο φόβος φυλάει τα έρημα...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τον κωδικο ελεγχουν

Τον ελεγχο τον κανει ο συμβολαιογραφος στη μεταβιβαση

Αν ελεγχαν, τοτε δε θα υπηρχαν ντεμεκ μηχανικοι να δινουν Photoshopιες πιστοποιητικα με κωδικους αλλων...

Link to comment
Share on other sites

1. ειναι μονοσωλήνιο

 

3. είναι ηλεκτροβάνες, μια για κάθε διαμέρισμα

 

4. ξεχωριστά KW καυστήρα Χ χιλιοστά + KW κυκλοφορητή Χ χιλιοστά

 

edit

 

στο ξεχωριστά εννοω οτι θα βάλεις 2 γραμμες στο πρόγραμμα ΤΕΕ, μια για καυστήρα και 1 για κυκλοφορητή

 

 

Στο πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στις βοηθητικές μονάδες μου βγάζει να επιλέξω ανάμεσα σε κυκλοφορητή, αντλία, ηλκετροβάνες και ανεμιστήρα. Εφόσον πρέπει να υπολογίσω και τον καυστήρα και να τον πέρασω σε ξεχωριστή γραμμή, πώς θα το κάνω αυτό ? Είδα και στο παράδειγμα του βιβλίου για όλη τη πολυκατοικία υπολογίζει και τον κυκλοφορήτη αλλα και τον καυστήρα χωριστά, αλλά τον καυστήρα πως τον περνάω στο πρόγραμμα ????

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι Η/Χ είναι πολλοί, η διαφορά των τετραγωνικών στην Ο.Α. και στα συμβόλαια με το εμβαδόν των κλειστών χώρων είναι μεγάλη.

 

Στο ΠΕΑ αν έχω καταλάβει σωστά θα γράψω το εμβαδόν μόνο για τους κλειστούς χώρους.

 

Θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης αν στην εφορία δουν ότι το συμβόλαιο π.χ. είναι για 120τ.μ. ενώ το ΠΕΑ για 75τ.μ.; Τα υπόλοιπα 45τ.μ. είναι Η/Χ νόμιμοι (δεν τους έχουν κλείσει).

 

είχα μία παρόμοια περίπτωση.... το διαμέρισμα (1975) στα συμβόλαια ήταν ~100 τ.μ. Ωστόσο στα τ.μ. περιλαμβάνονταν 8 τ.μ. "στεγασμένη βεράντα" (με το ΓΟΚ 73 προσμετρούσε στον Σ.Δ., ενώ με το ΓΟΚ 85 θα ήταν ημιυπαίθριος).

Όταν μίλησα με ΕΥΕΠΕΝ, τους εξήγησα γιατί ο θερμ. χώρος είναι < εμβαδόν συμβολαίου και μου είπαν ότι σωστά έχω βάλει 100 τ.μ. συνολική επιφάνεια και 100-8 = 92 τ.μ. θερμαινόμενη.

Η αλήθεια είναι πως δεν κάνω εμβαδομέτρηση εκ νέου (χοντρικά εξετάζω από τις διαστάσεις του σχεδίου ότι πάνω-κάτω ταιριάζει με τα τ.μ. συμβολαίου). Από κει και πέρα, αφαιρώ ή προσθέτω επιφάνειες (π.χ. ανοιχτούς η/χ ή κλειστούς η/χ).

Βέβαια τώρα που ζητάνε στα στοιχεία νομιμότητας και τις δηλώσεις Ν.3843 ή Ν.4014 είναι ευκαιρία να "τσακώσουν" και μερικούς ιδιοκτήτες!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στις βοηθητικές μονάδες μου βγάζει να επιλέξω ανάμεσα σε κυκλοφορητή, αντλία, ηλκετροβάνες και ανεμιστήρα. Εφόσον πρέπει να υπολογίσω και τον καυστήρα και να τον πέρασω σε ξεχωριστή γραμμή, πώς θα το κάνω αυτό ? Είδα και στο παράδειγμα του βιβλίου για όλη τη πολυκατοικία υπολογίζει και τον κυκλοφορήτη αλλα και τον καυστήρα χωριστά, αλλά τον καυστήρα πως τον περνάω στο πρόγραμμα ????

 

κατ' αρχήν πρέπει να βάλεις και 3η σειρά στα βοηθητικά συστήματα, αυτή της ηλεκτροβάννας (υποθέτω οτι έχεις μονοσωλήνιο), πέρα απο τους άλλους δύο που αναφέρω

 

σε κάθε σειρά θα γράφεις απο ένα βοηθ. όργανο πχ καυστηρας : 125 W Χ χιλιοστά διαμερίσματος = 0,022 W

κυκλοφορητής :350 W Χ χιλιοστά διαμερίσματος = 0,50, κλπ ....

Link to comment
Share on other sites

αυτό εξηγώ... ότι ναι μεν μπορώ να περάσω σαν βοηθητικό σύστημα ηλεκτροβάνες και κυκλοφορητή επι χιλιοστα την καθε σιχυ, αλλά δεν μου έχει "καυστήρα " σαν βοηθητικό σύστημα να επιλέξω...Η λίστα που μου βγάζει να επιλέξω τον τύπο βοηθητικης μονάδας δεν περιέχει τον καυστήρα. επιλέγω τον τύπο από τη λίστα και συμπληρώνω δίπλα στο κουτάκι της ισχύ τους. Τώρα έγινε κατανοητή η ερώτησή μου >?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βάλτε τον καυστήρα σαν αντλία, αφού αντλεί πετρέλαιο. Πάντως δεν παίζει ρόλο ακόμα και όλα τα βοηθητικά να τα έχεις επιμερήσει και να τα έχεις περάσει μέσα στον κυκλοφορητή. Το αποτέλεσμα θα είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε lenaki. Επέλεξε "αντλία" αφού ο καυστήρας έχει αντλία. Πάντως δεν παίζει κανένα ρόλο ο τύπος. Μόνο εποπτικό θα έλεγα ρόλο έχει. Για να ξέρεις τι βοηθητικά συστήματα έχεις καταχωρήσει. Αλλιώς και όλες μαζί τις επιμερισμένες ισχύς να αθροίσεις, δεν αλλάζει κάτι.

Όπα, μαζί γράφαμε!

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.