Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εντιτ

 

με μπερδευει αυτο το '...έιναι δυνατη η υποβολη στην αρμοδια υπηρεσια δομησης φακελου ...' 

στο αρθρ11.6.γ

δλδη αν θελω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γι αυτό το γράφουν έτσι. Σου λένε μεγάλε πάρε εσύ την ευθύνη ως ιδιώτης μηχανικός. Δεν προκύπτει από το νόμο και την εγκύκλιο να είναι υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καλη ερωτηση σχετικα με το θεμα:Σε πελάτη μου μετά απο κατεγγελία και αυτοψια της πολεοδομίας διαπιστώθηκαν καθ'υπερβαση της 000/00 Ο.Α ετσι ακριβως αναφερει το φυλλο καταγραφης που εχω στα χερια μου καποιες παραβασεις ως εδω καλα!

το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα να παρω την 000/00 απο το αρχειο αυτη ηταν αφαντη! πηγα λοιπον στον υπαλληλο και μου ειπε οτι ουτε αυτος την βρηκε και οτι εβγαλε το προστιμο απο το διαγραμμα καλυψης των μηχανολογικων που ουτε αυτα ξερω που βρηκε μου τα εδωσε και μενα.. 

Την γνωμη σας  θελω!

δηλωνω την Ο.Α? 

Η αδεια ειναι μετα απο την 01/01/2004

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

 

εγώ είχα μια περίπτωση όπου είχε χαθεί η αρχική άδεια αλλά υπήρχε μια αναθεώρηση (ιδίας μελέτης) και χρησιμοποίησα τα σχέδια της αναθεώρησης, έχοντας πάρει και μια βεβαίωση ότι η αρχική άδεια δεν υπάρχει...

σε κουβέντα με ένα φίλο μηχανικό, μου είπε ότι πρέπει να γίνει ανασύσταση έτσι κι αλλιώς γιατί η αναθεώρηση βασίζεται στα σχέδια της "χαμένης" άδειας...και με έβαλε σε σκέψεις...

εσείς τι νομίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι προχωράς χωρίς πρόβλημα με την αναθεώρηση.

Και μάλιστα, ακόμα και να υπήρχε η αρχική άδεια, θα συνέκρινα τα υφιστάμενα με τα σχέδια της αναθεώρησης ως πιο πρόσφατη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή του 1960 που έχει καταστραφεί ο φάκελος της αδείας, θέλω να τακτοποιήσω οριζ. ιδιοκτησία.

Για την ίδια οικοδομή αλλά άλλη οριζ. ιδιοκτησία έχει βγει άδεια αλλαγής χρήσης.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό ως εγκεκριμένο της άδειας ή πρέπει να κάνω νέο με ΕΓΣΑ?

Για κάτοψη θα χρησιμοποιήσω του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... 

 

Μου ζητήθηκε βεβαίωση μη αυθαιρέτων για γραφείο Α΄ορόφου για μεταβίβαση, με ισόγειο μαγαζί και Α΄και Β΄γραφεία. Η πολυκατοικία είναι του 1966 εντός σχεδίου πόλεως και "σαφώς" ΔΕΝ υπάρχει ο φάκελος ΟΑ στην πολεοδομία, έχει χαθεί όπως και τόσοι άλλοι. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να λέει ότι δεν έχουν πραγματοποιηθεί αυθαιρεσίες, αλλά εγώ πως θα διαπιστώσω την πραγματική εικόνα ??? 

 

Φυσικά ζήτησα από τον ιδιοκτήτη, δικηγόρος στο επάγγελμα, να ανατρέξει στα συμβόλαια αγοραπωλησίας του για να βρει τουλάχιστον κάποια αντίγραφα της ΟΑ, πίνακα ΟΙ και τυχόν τοπογραφικό ή και κατόψεις αν είναι δυνατόν. 

 

Στη συνέχεια ???

 

... συνέχεια προβλημάτων !!!

 

Ο.Α. του 2000, οροφοδιαμέρισμα β΄ορόφου. Από τα συμβόλαια έχουν βρεθεί αντίγραφο της άδειας, αντίγραφο του πίνακα Ο.Ι. και φωτοτυπίες όψεων, κατόψεων και τοπογραφικών. Τα φωτοαντίγραφα φυσικά είναι τμήματα των αρχικών σχεδίων κι όχι ολόκληρα !!!!!!

 

Έχω ΥΔΚΧ με το κλείσιμο 3 Η/Χ.

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ?? Απλά κρατώ και χρησιμοποιώ τα σχέδια που έχουν βρεθεί ???

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καλη ερωτηση σχετικα με το θεμα:Σε πελάτη μου μετά απο κατεγγελία και αυτοψια της πολεοδομίας διαπιστώθηκαν καθ'υπερβαση της 000/00 Ο.Α ετσι ακριβως αναφερει το φυλλο καταγραφης που εχω στα χερια μου καποιες παραβασεις ως εδω καλα!

το προβλημα ειναι οτι οταν πηγα να παρω την 000/00 απο το αρχειο αυτη ηταν αφαντη! πηγα λοιπον στον υπαλληλο και μου ειπε οτι ουτε αυτος την βρηκε και οτι εβγαλε το προστιμο απο το διαγραμμα καλυψης των μηχανολογικων που ουτε αυτα ξερω που βρηκε μου τα εδωσε και μενα.. 

Την γνωμη σας  θελω!

δηλωνω την Ο.Α? 

Η αδεια ειναι μετα απο την 01/01/2004

Καλά έχεις άδεια του 2004?

Και ούτε ο πελάτης σου, ούτε εσύ, ούτε κανείς δεν έχει ένα θεωρημένο αντίγραφο της άδειας????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.