Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Εδώ με τα σημερινά αν πχ. μετατραπεί ένα συγκρότημα κατοικιών σε ξενοδοχειακό συγκρότημα θα απαιτηθεί για το σύνολο των κτηρίων ΜΣΕ.

Όμως, αν ένα από αυτά τα κτήρια εγώ θέλω να το μετατρέψω σε αποθήκη του ξενοδοχειακού συγκροτήματος είναι λογικό να μην μπορώ να το απαλλάξω ;

 

 

Μάλλον δεν έγινε αντιληπτό ότι το παραπάνω το είπα σε σχέση με τα απαιτούμενα σήμερα για αδειοδότηση αλλαγής χρήσης και όχι για τακτοποίηση ...

Προφανώς ισχύουν αυτά που λες danaikaterina και το ίδιο είπα και εγώ παραπάνω.

 

Εκείνο που ήθελα να πω, με το παραπάνω, είναι ότι σήμερα :

αν έχεις εφαρμοσμένο σκελετό ισόγειας αποθήκης που την έχεις κάνει νηπιαγωγείο θα πάρεις σήμερα απαλλαγή ΜΣΕ

αλλά με το ΔΕΔΟΤΑ που υποβάλεις σήμερα με την απαλλαγή, και ενδεχομένως είναι Υ ή Μ, αύριο το στέλνεις για έλεγχο στατικής επάρκειας ...

Link to comment
Share on other sites

εκεί έκλεινα και γω, στο να απαλλάξω το κτίριο βοηθητικών χρήσεων (πλύσιμο και αποθήκευση λινοσκεπασμάτων) και το ανεξάρτητο κτίριο αποχωρητηρίων, με το αιτιολογικό ότι αποτελούν κτίρια βοηθητικά - "περιορισμένης παραμονής ανθρώπων". Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι.

 

Για τα ΔΕΔΟΤΑ τώρα και τη συσχέτιση της κατάταξης με τη ΜΣΕ, αυτό μένει να το δούμε πώς θα ψηφιστεί τελικά ή αν θα αναβληθεί για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 


εχω διωροφο κτηριο.


Στο Ισογειο εχει 2 καταστηματα


και στον Α οροφο 2 διαμερισματα.


Αν αλλαξει η χρηση στο ενα διαμερισμα σε χωρο γραφείων , θα χρειαστει μελετη στατικής επάρκειας?


Ευχαριστω.


Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Σε κτίριο με επικρατούσα χρήση γραφεία ( 4 όροφοι γραφείων) μελετάω ένα εμπορικό κατάστημα του ισογείου.

Χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ή ΔΕΔΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ οτι θέλει ΔΕΔΟΤΑ καθως στο σχετικο έγγραφο του ΥΠΕΚΑ για το ΔΕΔΟΤΑ δεν αναφέρεται η χρηση γραφείου στις περιπτωσεΙς που θελει μελετη στατικής επάρκειας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ένα τριώροφο κτίριο με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Ισόγειο   Κατασκευάστηκε σαν κατοικία   άλλαξε χρήση με άδεια σε κατάστημα    ξανάλλαξε χρήση σε εστιατόριο όπως λειτουργεί ως σήμερα

 

Α΄ όροφος   Κατασκευάστηκε σαν γραφείο. λειτούργησε σαν φροντιστήριο χωρίς άδεια αλλαγής χρήσης (όλα αυτά μνημονεύονται στην τεχνική έκθεση) και μετά την υποβολή του 4178 άνοιξε κατάστημα (χωρίς αλλαγή χρήσης δεν απαιτήθηκε).

 

Β΄όροφος Κατασκευάστηκε σαν γραφείο, λειτούργησε σαν σχολή χωρίς άδεια αλλαγής χρήσης ( δεν έχω αποδεικτικό αλλά το μνημονεύω στην τεχνική έκθεση ως κατά δήλωση του ιδιοκτήτη) τώρα είναι κενό.

 

Η αυθαιρεσία είναι μικρότερη των 20 τμ, ωστόσο δεν έχει εφαρμοστεί ούτε η στατική μελέτη, ούτε μία ΜΣΕ που κατατέθηκε στα '00ς (δεν βλέπω τουλάχιστον μία δοκό που κακώς αποτυπώθηκε, όπως επίσης και τις κολώνες που είναι ντυμένες με γυψοσανίδα).

 

Με τις εξαιρέσεις πιστεύω δεν τη γλυτώνω στη στατική επάρκεια, με την επικρατούσα χρήση μήπως; Πάω με την εγκατεστημένη χρήση ή με την πολεοδομική; (σε α' και β' όροφο δεν κατατέθηκε ποτέ μελέτη αλλαγής χρήσης); και από την άλλη το γεγονός πως τη στιγμή που κατατέθηκε η δήλωση ο α' και β' ήταν κενός, χωρίς να έχει κατατεθεί αλλαγή χρήσης, μήπως σημαίνει πως η χρήση τους είναι η αρχική πολεοδομική ήτοι γραφεία; 

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις, να σου δείξω και μια άλλη οπτική γωνία του θέματος που σε απασχολεί....

Θα σε "χάλαγε" να ζητήσεις και να πάρεις π.χ. 2.000 ευρώ extra αμοιβή για ν' αναλάβεις και τη ΜΣΕ του ακινήτου;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με χάλαγε καθόλου αν ο ιδιοκτήτης, όπως και σχεδόν όλοι, δεν απαντούσε "καλά θα δούμε, έχουμε 5 χρόνια περιθώριο έτσι δεν είναι".

Χώρια το τί σόι μελέτη θα είναι αυτή, με τί στοιχεία, τί θα βγάζει και τί ευθύνες φέρνεις... 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ να φροντίσεις να υπογράψεις με την ανάληψη της δήλωσης 4178 μαζί του μια σύμβαση, η οποία να εξαιρεί τη ΜΣΕ (ν' αποτελεί δηλαδή, αντικείμενο άλλης σύμβασης) από την εργασία που αναλαμβάνεις....

Και τότε ας τον ιδιοκτήτη να ....κουρεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση η χρήσεις που θα λάβεις υπ' οψιν για να αποφασίσεις αν απαιτείται ή όχι Μελέτη Στατικής Επάρκειας είναι οι υφιστάμενες και όχι αυτές που έλεγε η αρχική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.