Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Τα στέγαστρα υπολογίζονται με αναλυτικο.

Ότι δεν φαίνεται στην άδεια είναι αυθαίρετο.

Τα υπόγεια υπολογίζονται με μικρό συντελεστή.

Η χρήση για πρατήριο είναι υπηρεσίες.

Ότι έγινε μετά το 2011 δεν τακτοποιείται!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Σε κτίριο με εμβαδόν τυπικού ορόφου 135,00 μ2, έχει κατασκευαστεί σοφίτα στην πλακα οροφής του τελευταίου ορόφου επί της οποίας εδράζεται η στέγη.

Ωστόσο η λειτουργική προέκταση του Διαμερίσματος στην σοφίτα δεν καταλαμβάνει όλο τον χώρο της στέγης αλλά μοναχα τα 91,00 μ2.

Τα υπόλοιπα τετραγωνικά έχουν απομωνοθεί με γυψοσανίδα και αποτελούν μη βατό τμήμα της στέγης με ύψος από 1,10 μ. εως 1,40 μ.

Στο φύλλο καταγραφής που θα ρυθμιστεί η αυθαίρετη σοφίτα θα βάλω όλο το εμβαδον 135,00 μ2 ή μόνο τα 91,00 μ2?

Link to comment
Share on other sites

Την "απομόνωση" υποθέτω ότι, θα τη δείξεις στα σχέδια, φωτό, τεχνική έκθεση κ.λπ.

Ναι, βάζεις τα 91 τ.μ. ως ΥΔ κι όλα τα υπόλοιπα (αν είναι αυθαιρέτως κατασκευασμένα) με αναλυτικό ως λοιπή παράβαση.

Τώρα το αν είναι σοφίτα ή όχι, εσύ το ξέρεις καλύτερα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η ερώτησή μου είναι η παρακάτω:

 

Έστω ότι  σε ένα κτίριο 100μ2 έχω υπέρβαση δόμησης  στο Ισόγειο 51 μ2. Επόμένως αν οι Ο.Δ. δεν έχουν αλλάξει και έχω εξαντλήσει δόμηση οδηγούμαι σε ποσοστό υπέρβασης μεταξύ 50 και 100%.

 

Εάν ταυτόχρονα έχω και 51μ2 υπέρβαση υπογείου (χωρίς μετατροπή σε κατοικία) τότε το ποσοστό υπέρβασης μεταξύ 50 και 100% θα επιβαρύνει και το υπόγειο?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάς για κτίριο χωρίς σύσταση Ο.Ι.

άρα έχεις 50+51=101 τ.μ υπέρβαση. Διαιρείς δια το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου και έχεις το συντελεστή προσαύξησης λόγω ΥΔ για κάθε ΦΚ που περιέχει υπέρβαση δόμησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες στο κτίριο? Αν ναι, ποιές είναι αυτές?

 

Γενικά για τον καθορισμό των συντελεστών υπερβάσεων, συγκρίνεις την παράβαση με τα σημερινά επιτρεπόμενα στην περιοχή σου , όχι με την υφιστάμενη συνολική δόμηση.

Αν π.χ. στο οικόπεδο υπάρχει μάξιμουμ δόμηση 200 τ.μ., και εσύ έχεις υπέρβαση δόμησης 20 τ.μ., τότε ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης είναι 20/200 = 10% άρα <50%.

 

Αλλά πρέπει να μας δώσεις στοιχεία για το ιδιοκτησιακό καθεστώς για πιο σίγουρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστές ερωτήσεις αλλά η ερώτησή μου επικεντρώνεται στο αν το ποσοστό υπέρβασης (όπως και αν υπολογίζεται) θα επιβαρύνει έναν υπόγειο χώρο με βοηθητική χρήση που θα δηλωθεί με μειωτικό συντελεστή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η ερώτησή μου είναι η παρακάτω:

 

Έστω ότι  σε ένα κτίριο 100μ2 έχω υπέρβαση δόμησης  στο Ισόγειο 51 μ2. Επόμένως αν οι Ο.Δ. δεν έχουν αλλάξει και έχω εξαντλήσει δόμηση οδηγούμαι σε ποσοστό υπέρβασης μεταξύ 50 και 100%.

 

Εάν ταυτόχρονα έχω και 51μ2 υπέρβαση υπογείου (χωρίς μετατροπή σε κατοικία) τότε το ποσοστό υπέρβασης μεταξύ 50 και 100% θα επιβαρύνει και το υπόγειο?

 

Ευχαριστώ

 το ερωτημά σου είναι δηλαδή αν η υπέρβαση δόμησης χώρου που δηλώνεται με μειωτικό συντελεστή λαμβάνεται υπόψη για τον καθορισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης < ή > του 50% της επιτρεπόμενης δόμησης?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα ,εχω καιρο να ασχοληθω με υπογειο,μηπως κατι αλλαξε...αυθαιρετη προσθηκη σε κατοικια,της οποιας ο κατω οροφος ειναι σε υπογεια σταθμη (3 πλευρες εντος εδαφους),με χρηση αποθηκη-κελαρι ,που επικοινωνει με μια πορτα με την κατοικια κ εχει 18τμ εμβαδο.υπολογιζεται με μειωτικο η λογω του οτι ειναι εκτος νομιμου περιγραμματος δεν εχει το bonus?μηπως το <<κερδιζει>> σαν αποθηκη<50τμ η οχι επειδη επικοινωνει με τη κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.