Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Κατ' αρχάς να πω ότι η αμοιβή μου σίγουρα θα είναι αντίστοιχη της δουλειάς που κάνω...είναι άλλο να ελέγχεις μία δήλωση αυθαιρέτου και άλλο να την κάνεις μόνος σου και να έχεις και το βάρος να διορθώσεις το συνάδελφό σου. Αν κάποιος βρει αυτή την περίφημη ερωταπάντηση παρακαλώ ας την ανεβάσει εδώ...όπως και να ΄χει δεν έχω πεισθεί ακόμα με αυτό το 0,30 οπότε δεν ξέρω αν θα το δεχτώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη πάντως είναι ότι, δεν θεωρώ ως "λειτουργική συνενωση" την "ένωση" δύο χώρων με την ύπαρξη μιας εσωτερικής κλίμακας κ.λπ., με ό,τι αυτό συνεπάγεται.... Προφανώς επίσης μια δήλωση υπαγωγής που θα χρησιμοποιηθεί ο όρος αυτός, αποκλείει στο μέλλον την "ανεξαρτητοποίηση - αυτονόμηση" των δύο χώρων (λόγω χρήσης του μειωμένου συντελεστή)!!!

Καλό Σαββατοκύριακο λεβέντες...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

... σωστά τα λέει και ο @ΙΑΣΟΝΑΣ ...

@Roukat Κάτι επιπλέον και πολύ σημαντικό που θα έθετα εις γνώση του πελάτη μου αν ήμουν στη θέση σου είναι ότι καλή η τακτοποίηση, αλλά θα πρέπει να ενημερωθούν: α) Η άδεια λειτουργίας του επαγγελματικού χώρου και β) Τα πιστοποιητικά πυρασφάλειας κατόπιν των ανωτέρω αυθαιρέτων κατασκευών, κάτι το οποίο ενδεχομένως να είναι και αδύνατο αν δεν πληρούνται οι κείμενες πολεοδομικές και λοιπές διατάξεις. Μήπως να ασχοληθεί και κανένας δικηγόρος με την αγορά αυτή, γιατί δεν τη βλέπω και πολύ ασφαλή...

*** Μου θύμησες παλιό πελάτη μας με συνεργείο προ αυθαιρετονόμων ... στο υπόγειο είχε αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση, και μετατροπή από αποθήκη σε φαναρτζίδικο/βαφείο. Όταν τον κατήγγειλαν πάλεψε 8 χρόνια να ξεμπλέξει και τα κατάφερε... αφού έκλεισε το φαναρτζίδικο  ... τουλάχιστον κράτησε το συνεργείο... 😂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag η αλήθεια είναι ότι μόλις το αγοράσει ο πελάτης μου θα το χρησιμοποιήσει όλο ως γραφείο και το υπόγειο για στάθμευση αυτοκινήτων και αποθήκη. Άρα δεν θα έχει θέματα με άδειες λειτουργίας. Αυτό που το καίει είναι να μπορεί να βγάλει άδεια για προσθήκη κατ' επέκταση. Ελπίζω να μην έχει κάποιο πρόβλημα τότε, που δε μπορώ να σκεφτώ εγώ τώρα...μόνο αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή το σύστημα πως υπολογίζει το πρόστιμο/μ2 ? Βάζει προσαυξήσεις άρθρου 95 30% ? 

Κανονικά αν δεν έχω συντελεστές παλαιότητας και είναι άλλη κατοικία πάει 

μ2 * Τ.Ζ * 0,15 * 0,6 

Αν μπει η προσαύξηση 30% πάει 

μ2 * Τ.Ζ * 0,15 * 0,6 *1,30

Εμένα σε μία δήλωση που φτιάχνω τώρα σε επεξεργασία μου το υπολογίζει 

μ2 * Τ.Ζ * 0,15 * 0,6 *1,0833333

Ξέρει κανείς γιατί ?

edit....Παίζει ρόλο η τιμή ζώνης! Για τιμή μέχρι 1000 ευρώ το υπολογίζει *1,08333 και για πάνω από 1000 ευρώ * 1,3 !! Ξέρει κανείς γιατί ??!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

@Roukat εδώ https://firmani.gr/qna είναι όλες οι ερωταπαντήσεις ΤΕΕ χωρισμένες σε 3 σελίδες και μπορείς να κάνεις αναζήτηση με ctrl - f στο κείμενο τους.

Έφτασα μέχρι την 1800~, δεν βρήκα καμμία που να αναφέρει αυτό που λέει ο καλλιτέχνης, αλλά βρήκα πολλές για το αντίθετο, σταμάτησα σε μία που παρέπεμπε στην 1659, όπου κάποιος χριστιανός ρώταγε πότε ένας υπόγειος χώρος θεωρείται αυτοτελής και του απαντάνε με τον ορισμό του λεξικού.....

(αναζήτησα για "λειτουργικ", δες κ για 0.3 ή 0,3)

@nikναι, η άλλη κατοικία πάει με 0.5 για τζ </= 1000 κ 0.6 για > 1000, δες στο παράρτημα.

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, zazeng said:

 

@nikναι, η άλλη κατοικία πάει με 0.5 για τζ </= 1000 κ 0.6 για > 1000, δες στο παράρτημα.

ναι φιλε το βρηκα αυτες τις μερες που το εψαχνα! 

και 1,3 * 0,5/0,6 = 1,08333 που λεω παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@zazeng αν και καθυστερημένα σε υπέρευχαριστώ!!! θα μπω να τα δω όλα αυτά, ωστόσο από τότε έστειλα μέιλ στον συνάδελφο να διορθώσει με 0,50 το μειωτικό. Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνάδελφοι!

Τζάκι σε διαμέρισμα-οριζόντια ιδιοκτησία που δεν φαίνεται καθόλου στην ο.α. πως τακτοποιείται;

Με αναλυτικό και δήλωση του ιδιοκτήτη ότι υφίσταται από κατασκευής της οικοδομής; (λόγω άρθρου 98-παρ.5α), καθώς η πλάκα είναι κοινόχρηστη;

Έπεσε στα χέρια μου μία υπαγωγή ενός συναδέλφου που είχε τακτοποιήσει αντίστοιχη παράβαση και ανέφερε στην τεχν. έκθεση ότι το τακτοποιεί σαν Κατηγορία 3 - γιστ, το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό.

Quote

γιστ) παραβάσεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού, ο οποίος εγκρίθηκε με την υπ’ αρ.3046/304/30-1/3.2.1989 απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων (Δ59). Για τις παραβάσεις αυτές γίνεται ειδική μνεία στις βεβαιώσεις των μηχανικών, κατά την τεχνική έκθεση,

Εγκύκλιος 2/2019: Οι παραβάσεις της κατηγορίας αυτής αφορούν αποκλειστικά κατασκευές που δεν πληρούν τις κτιριοδομικές απαιτήσεις που καθορίζονται ρητά στον Κτιριοδομικό Κανονισμό (Αποφ. 3046/304/89, ΦΕΚ 59Δ) όπως για παράδειγμα τις απαιτήσεις φωτισμού – αερισμού, τις διατάξεις – αποστάσεις για τις καπνοδόχους, τις διαστάσεις των λεβητοστασίων, τις κλίσεις ραμπών, κ.λ.π.

Διάβασα την ΥΑ, αλλά εκεί αναφέρει στο Άρθρο 27 - 3.3.2 για περιορισμούς σε διαστάσεις καπνοδόχων όχι για το αν υπάρχουν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα 

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω δεύτερες σκέψεις..! 

 

Υπόγειος σταθμός αυτοκινήτων σε οικοδομή κατοικιών, οριζόντια ιδιοκτησία, 100% κάλυψη..! 

Έχει αλλάξει χρήση σε αποθηκευτικό χώρο..! 

Το πρόστιμο θα το υπολογίζατε :

- με αναλυτικό ή 

- με αναλυτικό όσο την επιτρεπόμενη κάλυψη και το επιπλέον με ΥΔΒΧ 0,5 .? 

 

🤔

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.