Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

Εμένα στα αυθαίρετα 2-3 ωρίτσες μου παίρνει μόνο η συνεννόηση και ο συντονισμός με τον πελάτη. Στις δε οικοδομικές άδειες βέβαια το ίδιο μπορεί να πάρει και βδομάδες. Μάλλον αυτό εννοεί ο Ιάσονας..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με Ιάσονα συμφωνώ μόνο στα των σκοτωμένων αμοιβών σε νέες μελέτες. Από κει και πέρα τα αυθαίρετα

αν και πλέον είναι, αν όχι το αποκλειστικό, το κύριο αντικείμενο εργασίας είναι κατάντια....Προσωπικά έχω βαρεθεί.

Πέραν της γραφειοκρατίας που συμφωνώ με terry και verda  και σε μένα παίρνει τουλάχιστον κάποιες μέρες, είναι τόσο βαρετό

και αντιδημιουργικό το αντικείμενο που όλο πάει για αύριο... Δε νομίζω να τη βρίσκει κάποιος μηχανικός να κάνει αποτυπώσεις,

ούτε να συμπληρώνει ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ και υπεύθυνες δηλώσεις....Στο κάτω κάτω είναι και αντιεπιστημονική πλήρως η δουλειά....

Απλα οσοι έχουμε γραφεία, όσο τα έχουμε ακόμη, απο αυτά βγάζουμε μεροκάματο....

 

Εύκολα καίγονται πιστεύω οι φάκελοι με τ' αυθαίρετα στο γραφείο καθενός... :mrgreen:  8-)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να τη βρίσκει κάποιος μηχανικός να κάνει αποτυπώσεις

 

 

Εδω θα διαφωνησω!

Ειναι ακρως ενδιαφερον και καθολου ευκολα να κανεις σωστα μια αποτυπωση.

Και δεν αναφερομαι σε εναν κλεισμενο ΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Iσως δε το ανέφερα σωστά. Άλλο το να κάνεις αποτυπώσεις σε γεωτεμάχια, περιγράμματα κτιρίων με total ή αποτυπώσεις 

φ.ο με κατάλληλο εξοπλισμό, και άλλο να κανεις αποτύπωση του wc της κυρα Μαρίας....

Προφανώς και είναι δύσκολη η ορθή αποτύπωση και απαιτεί και κατάλληλο εξοπλισμό αρκετές φορές.

Απλα στα αυθαίρετα, το να κάνεις αποτύπωση της κάτοψης ενός διαμερίσματος η καταστήματος ή μονοκατοικίας, πέραν τον

όποιων δυσκολιών που στάνταρ θα παρουσιαστουν, δε το λές και απόλαυση....Ειδικά αν εχεις άδεια και δεν εχει εφαρμοστεί

ούτε το 5%....

Link to comment
Share on other sites

....Δε νομίζω να τη βρίσκει κάποιος μηχανικός να κάνει αποτυπώσεις,

ούτε να συμπληρώνει ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ και υπεύθυνες δηλώσεις....Στο κάτω κάτω είναι και αντιεπιστημονική πλήρως η δουλειά....

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

Οι μηχανικοί είναι για να δημιουργούν και όχι για να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα...

Link to comment
Share on other sites

μα  δεν θα γινουν  νεα κτιρια  τα  επομενα 30  χρονια  στην  ελλαδα για  να  δουλεψουμε  ολοι η  μερικοι από  εμας

μονο  ψευτοεπισκευες  στα  παλια  κτιρια  λιγα πλακακια  wc  βαψίματα  , η  καποιες  ενισχύσεις  για   οσους  ακομα  διαθετουν  χρηματα

εκτος  αν  η  αναγκη  αλλαξει  τα  δεδομενα . μεχρι  τοτε  αυθαιρετα  πιστοποιητικα  κλπ  η  εξωτερικο για  οσους  εχουν  γνωσεις 

και  φυσικα δεν  εννοω  γνωσεις  την  ελληνικη  πολεοδομικη  νομοθεσια με  τα  εκατ φυλλα νομοθεσίας .  μιλαω για EC μελετες -προγράμματα  εξελιξεις πανω στο  αντικειμενο  μας

η δυνατότητες διοικησης και κατασκευης πολυσυνθετων  εργων που  προϋποθέτει πολλες  θεωρητικες γνωσεις και  εξειδικεύσεις .  

Link to comment
Share on other sites

Και δεν παύεις να ανησυχείς μην τυχόν έχεις κάνει λάθος στην αποτύπωση-ελεγχο κτλ.Το άγχος είναι το χειρότερο

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

<<Άρθρο 99 Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσηςστις διατάξεις του παρόντος : ...........(προτελευταία παράγραφος)

Ο μηχανικός υποχρεούται, μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του παραβόλου, να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.>>....................

Πάνε οι γενναιοδωρίες  με τα δύο έτη από την λήξη ισχύος, πολύ σφιχτός ο νέος νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες, οι δουλειές με τα αυθαίρετα είναι ....φασόν!

Μόνο αν τις δεις έτσι και οργανωθείς εσύ και το γραφείο σου με αυτό τον τρόπο, καθαρίζεις γρήγορα, εύκολα και κερδοφόρα!

Αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθείς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.