Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
danaikaterina

[ΑΡΘΡΟ 41 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας

Recommended Posts

Ναι. Από 4495 και με τροποποίηση 4546 αυτό που αναφέρεις δεν απαιτεί τίποτα από θέμα άδειας

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ καταρχήν για την απάντησή σου. 

Η απόφαση 55174 στο ΦΕΚ 2605/15-10-2013 παύει να ισχύει; Δεν είδα κάτι σχετικό που να καταργούνται αυτά με τον Ν.4495.. 

 

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Μια  ερωτηση αν ειναι δυνατον να μου απαντησετε αμεσα (σημερα ή αυριο) γιατι τρεχει το θεμα.

ΕΕΜΚ για περιφραξη με συρματοπλεγμα θελει μονο τοπογραφικο ετσι?Στην εγκυκλιο του 2013 λεει οτι μπορει να προσκομιστει τοπογραφικο δικαιοπραξιας οπου θα σημειωνεται η θεση και οι διαστασεις της περιφραξης.

Υπαρχει τοπογραφικο μη εξαρτημενο του 2016 λογω αποδοχης κληρονομιας.Αν προσκομιστει αυτο στην Πολεοδομια  οπου θα αναγραφει πανω η θεση και οι διαστασεις της περιφραξης θα ειναι ενταξει ή χρειαζεται εξαρτημενο?

Επισης θα θελει εγκριση απο Αρχαιολογια επειδη οι μεταλλικοι πασσαλοι της περιφραξης θα μπηχτουν μεσα στο εδαφος και αυτο θεωρειται ''εκσκαφη'' ή οχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζετε εάν απαιτείται Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων για ΕΕΜΚ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tasos18362

όχι δεν απαιτείται ΣΔΑ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας.
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Εργάζομαι 3 χρόνια σε τεχνικό γραφείο ως μισθωτός αλλά πρώτη φορά θα εκδώσω εγώ κάποια άδεια.
Πρόκειται για ΕΕΔΜΚ, για εσωτερικά επιχρίσματα.
Έχω διαβάσει σχετικά με τα δικαιολογητικά, αλλά δεν έχω δει πουθενά να αναφέρει καταστατικά πληρωμής, ΦΕΜ, πίνακες ΙΚΑ κλπ.
Είναι απαραίτητα σε αυτό το στάδιο;
Ή τα ζητάνε αυτά εφόσον εγκριθεί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη μικρή κλίμακα δεν απαιτούνται φορολογικά. Δηλαδή δεν χρειάζεται να υποβάλλεις ούτε τιμολόγιο ούτε ΦΕΜ ούτε πληρώνεις παράβολα όπως στις άδειες δόμησης.

Όσον αφορά το ΙΚΑ, όταν εκδίδεται η ΕΕΜΚ κοινοποιείται στο ΙΚΑ οπότε μετά την έκδοσή της πρέπει να πάς να κάνεις απογραφή του έργου.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΙΚΑ έχει υποχρέωση να πάει ο μηχανικός η ο ιδιοκτήτης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέα υπουργική απόφαση Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461/16-10-2018 (ΦΕΚ4520/Β/2018): "Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) καθώς και συμπλήρωση της εργασίας α. και τροποποίηση της εργασίας κη. της παρ. 2 του άρθρου 29 του ν. 4495/2017"

 

Νέα υπουργική απόφαση ΕΕΜΚ.pdf

Edited by georgegaleos
  • Thanks 2
  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα! γνωρίζει κάποιος αν απαιτείται έγκριση από ΣΑ για την έκδοση ΕΕΔΜΚ για εξωτερική θερμομόνωση; (θα γίνει στο πλαίσιο του εξοικονομώ, σε μονοκατοικία σε οικισμό κάτω των 2000-ΟΧΙ παραδοσιακό)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.