Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αλλά από την άλλη είναι λογικό σε χρονικό διάστημα ενός έτους να ανεβάζω δύο φόρες το ίδιο dxf αρχείο, για το ίδιο οικόπεδο, για να πάρω δύο διαφορετικά ΚΗΔ?... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι λογικό διότι επιβεβαιώνεις ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στο dxf (για τα στοιχεία που αφορούν το Κτηματολόγιο). Ενώ το συνοδευτικό pdf είναι διαφορετικό (και μπορεί να είναι για πολλούς λόγους: Προβλεπόμενο κτίριο, νέες κατασκευές, νέα ρυμοτομία, δέντρα, κατασκευές ή διαμορφώσεις που μπορεί να έχουν προστεθεί κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω σύσταση καθέτου σε οικόπεδο με ΚΑΕΚ (λειτουργούν κτηματολόγιο) στο οποίο είχε γίνει  διορθωση πριν 7 χρόνια και τα ορια του οικοπέδου είναι οκ (πραγματικότητα με κτηματολογιο συμφωνούν) ποια διαδικασία ακολουθώ?

1) Εφόσον το περίγραμμα οικοπέδου  δεν αλλάζει κάνω μονοΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ με τίτλο Αποτύπωση και σύσταση καθέτων όπως κάνουμε τοπογραφικά (ψηφιακά εννοώ) κανονικά και απλά το layer VST

2)Kάνω το παραπάνω πρώτα  + ΔΓΜ  (με VST=VSTFINAL)?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

Αφού τα όρια (πραγματικό και κτηματολογίου) ταυτίζονται, μόνο το VST

Θα συντάξετε δύο (2) ΚΗΔ. Το τοπογραφικό διάγραμμα (ΤΔ) που θα συνοδεύει τη συμβολαιογραφική πράξη (1ο ΚΗΔ) και το Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών για πράξη (ΔΓΜ) που θα συνοδεύει την αίτηση καταχώρισης της συμβολαιογραφικής πράξης στο Κτηματολογικό γραφείο (2ο ΚΗΔ).

Η απάντηση  του help desk

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, Elounda said:

Θα συντάξετε δύο (2) ΚΗΔ. Το τοπογραφικό διάγραμμα (ΤΔ) που θα συνοδεύει τη συμβολαιογραφική πράξη (1ο ΚΗΔ) και το Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών για πράξη (ΔΓΜ) που θα συνοδεύει την αίτηση καταχώρισης της συμβολαιογραφικής πράξης στο Κτηματολογικό γραφείο (2ο ΚΗΔ).

Η απάντηση  του help desk

Για να το απλοποιήσεις λίγο στο μυαλό σου και να μην ανατρέχεις κάθε φορά στο helpdesk:

Σε περιοχές με λειτουργούν Κτηματολόγιο κάθε αλλαγή στο ΚΑΕΚ (πλην της διόρθωσης ορίων) που συνοδεύει εγγραπτέα πράξη (συνένωση, κατάτμηση, σύσταση ή κατάργηση καθέτων/δουλείας κλπ...) χρειάζεται ΔΓΜ. 

Το απλό τοπογραφικό, ΔΕΝ μεταβάλλει το ΚΑΕΚ!

Τώρα σε περιοχές που δεν είναι λειτουργούν το Κτηματολόγιο (δηλ. είναι ακόμη στο στάδιο της Κτηματογράφησης), εκεί η εγγραπτέα πράξη γίνεται μόνο με τοπογραφικό, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχουν ΚΑΕΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι,

Κατά την υποβολή ΤΔ γηπέδου σε περιοχή με λειτουργούν κτηματολόγιο, πρέπει απαραιτήτως να βάλω και το layer PST_KAEK για τα όρια του γηπέδου μου βάσει κτηματολογίου? Έχω ήδη κάνει υποβολή ΤΔ και έχω αποκτήσει ΚΗΔ και θέλω να καταλάβω αν είναι απαραίτητο. Αν ναι να το ξαναυποβάλλω..

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι. 

Πίστευα πως δεν θα πέρναγε τον έλεγχο το dxf χωρίς layer PST_KAEK αφού είσαι σε περιοχή με λειτουργούν, αλλά φαίνεται δεν έχει προγραμματιστεί έτσι ο έλεγχος.

Τυπικά, πρέπει να το υποβάλλεις ξανά. Αν έχει ήδη γίνει το συμβόλαιο και έχει καταχωρηθεί στο Κτηματολόγιο, τότε ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνεται Δ.Γ.Μ ποιο το νόημα να βάλει περίγραμμα βάσει κτηματολογίου και το layer pst_kaek? Νομίζω ότι δεν χρειάζεται για την ανάρτηση τοπογραφικού διαγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.