Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ό,τι έγραψε ο Thodoris4. Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα, δεν θεωρούν οι ΔΟΥ τίποτα άλλο εκτός από καταστάσεις συμφωνητικών που τους πηγαίνουν λήπτες υπηρεσιών (η εταιρεία στην οποία παρέχουμε δηλαδή τις υπηρεσίες μας, μας παρακρατά το 20% και έτυχε να υπογράψουμε συμφωνητικό για τις περιπτώσεις που το επιβάλλει η φορολογική νομοθεσία). Μην ασχολείστε άλλο με το θέμα, έκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε παιδιά:

 

ΔΕΝ προκύπτει από πουθενά απαίτηση για κατάθεση στη ΔΟΥ.

Οι ΔΟΥ δεν τις παραλαμάνουν καν.

Στο συρτάρι λέμε!

Link to comment
Share on other sites

παιδια η νομοθεσια για τα συμφωνητικά ειναι αυτη που έχω στην υπογραφή μου και το συζηταμε στο αλλο thread

 

οι φρασεις κλειδί για μένα ειναι η εξής:

 

1-δεν υπαρχει νόμος που να σε υποχρεωνει να κάνεις συμφωνητικό ως μηχανικός για καποια εργασια σου αλλα αν κάνεις πρεπει πας στην ΔΟΥ λιστες κλπ

 

2-οι ΔΟΥ δεν μπορουν να κάνουν σωστά την δουλειά τους ("....αχ δεν ξερω μην αφησεις τιποτα γιατι δεν εχει φερει κανεις αλλος, περιμενω οδηγιες και θα σε ειδοποιησω...")

 

 

οποτε οσοι εχουν κανει συμφωνητικά τα κρατανε στο συρταρι και στις 19 φλεβαρη καποια ανακοινωση θα βγει

Edited by st2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ίσως και ποτέ. Αν ρωτήσεις στο τεε θα σου πουν ότι έπρεπε ήδη μέχρι 20-21/1/2012 να τα έχεις καταθέσει όσα έχεις κάνει μέχρι τέλος του '11. Βλακείες δηλαδή. την κράτηση την πληρώνεις κανονικά στο τεε αν δεν κλάνεις κατάθεση στην ΕΤΕ.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε σε όλα...

 

Αφού συμφωνείται σε όλα για πείτε μου και μένα συνάδερφοι να καταλάβω:

 

Όταν η "νόμιμη αμοιβή" σε τακτοποίηση είναι για παράδειγμα 3.000 € άρα μαζί με κρατήσεις περίπου 4.200 €,

πως γίνεται να δίνει κάποιος προσφορά 1.250€ όλα μαζί (και μάλιστα

απαιτείται Τεχνική Έκθεση Μηχανολόγου και στατική επάρκεια);

 

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη περίπτωση να βγαίνει είναι να κόψει ΑΠΥ για 300€, άρα έκπτωση 90%.

 

Είναι εφικτές τέτοιες εκπτώσεις χωρίς να έχεις κίνδυνο να σε καλέσουν στο πειθαρχικό;

 

Έχει αλλάξει κάτι εντωμεταξύ ως προς το ύψος της έκπτωσης και δεν το 'χω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Αφού συμφωνείται σε όλα για πείτε μου και μένα συνάδερφοι να καταλάβω:

 

Όταν η "νόμιμη αμοιβή" σε τακτοποίηση είναι για παράδειγμα 3.000 € άρα μαζί με κρατήσεις περίπου 4.200 €,

πως γίνεται να δίνει κάποιος προσφορά 1.250€ όλα μαζί (και μάλιστα

απαιτείται Τεχνική Έκθεση Μηχανολόγου και στατική επάρκεια);

 

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη περίπτωση να βγαίνει είναι να κόψει ΑΠΥ για 300€, άρα έκπτωση 90%.

 

Είναι εφικτές τέτοιες εκπτώσεις χωρίς να έχεις κίνδυνο να σε καλέσουν στο πειθαρχικό;

 

Έχει αλλάξει κάτι εντωμεταξύ ως προς το ύψος της έκπτωσης και δεν το 'χω καταλάβει;

 

Συνάδελφε, ενδεικτικά είναι τα νούμερα.

Ο καθένας υπολογίζει ότι, θεωρεί ότι προασπίζει τα συμφέροντά του περισσότερο.

Οι αμοιβές είναι διαπραγματεύσιμες και το ύψος αυτών δεν έχει καμία δέσμευση από τις νόμιμες του ΤΕΕ.

Μπορεί να είναι μικρότερες ή μεγαλύτερες από αυτές (....όσο επιλέγει ο καθένας μας)....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, και η παράγραφος του νόμου (3919 αν δεν κάνω λάθος)

περί πειθαρχικού πάει περίπατο;

 

Μακάρι να είναι έτσι, δηλαδή να αξιολογώ τον κόπο μου και έπειτα

να κόβω όσο πιο μικρή απόδειξη θέλω!!!

 

Όμως τότε είμαι παράνομος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε, μην μπερδεύεις τα "πράγματα".

ΑΠΥ κόβεις πάντα, τόσο ποσό, όσο είναι το ποσό της αμοιβής που έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη σου (και εισπράτεις) και επί αυτής πληρώνεις ΦΠΑ και ΦΕΜ.

Κρατήσεις, εισφορές κ.λπ. υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, Χαρτόσημο πληρώνεις πάντα επί της νόμιμης αμοιβής του ΤΕΕ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε γνωρίζω καλά τα όσα αναφέρεις και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι: μπορώ να κάνω έκπτωση 90%;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.