Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!
Πελάτης, ο οποίος θέλει να συνδεθεί πλέον με το φυσικό αέριο- μέχρι τώρα ήταν συνδεδεμένος σε κεντρική θέρμανση πετρελαίου,

ήρθε να του εκδώσω Π.Ε.Α.. Από το αέριο του έδωσαν να συμπληρώσει ο μηχανικός μια "Δήλωση Ενεργειακού Επιθεωρητή"  (απαιτείται από το νέο νόμο 4495/2017 άρθρο 127).

Πέρα από όλα τα άλλα που πρέπει να συμπληρωθούν ζητάει:

Ειδική αιτιολόγηση αλλαγης καυστήρα/Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ/ Περιγραφή Παρέμβασης:...................
Η ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα, θα προκύψει από το σενάριο που θα κάνω το οποίο θα βελτιώνει την Υπολογιζόμενη ετήσια πρωτογενή ενέργεια, οπότε αιτιολογείται.
Πώς όμως μπορώ να αιτιολογήσω τα άλλα δύο?(Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ/ Περιγραφή Παρέμβασης)
Αναφέρει κάτι τέτοιο στις ΤΟΤΕΕ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και ζητώ την κατανόηση σας καθώς είμαι νέα συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

σελίδα 48707-8 του φεκ περί ανώτατης

"Στην περίπτωση που η υπολογιζόμενη μέγιστη θερμική ισχύς Pgen είναι μικρότερη από 20 kW, τότε

λαμβάνεται ίση με 20kW."

+ την ισχύ για ζνχ => 24 kW ατομικός λεβητας

Η περιγραφή είναι απλό μπλα μπλα ότι και στο σενάριο

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Στο ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ για καποιον λογο οταν εισαγω δεκαδικες τιμες στα U και στον βαθμο αποδοση του λεβητα μου βγαζει σφαλμα, οτι η τιμη δεν ειναι μεταξυ των οριων. 

Γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/51341-έγκριση-και-εφαρμογή-των-τεχνικών-οδηγιών-τεε-α/page-12

σε αυτή την σελίδα κάποιοι συνάδελφοι το πρωί το ξανασυζητάγανε. χωρίς να έχω τρεξει ακόμη την 1.31 απ'ότι καταλαβαίνω είναι κάποιο bug που όμως σε αφήνει (?) να τρέξεις την επιθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Στο ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ για καποιον λογο οταν εισαγω δεκαδικες τιμες στα U και στον βαθμο αποδοση του λεβητα μου βγαζει σφαλμα, οτι η τιμη δεν ειναι μεταξυ των οριων. 

Γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω?

 

μηπως θέλει κόμμα αντί τελεία ή το αντίθετο ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι όταν καταχωρούμε το xml στο buildingcert βγάζει λίγο διαφορετικές τιμές κατανάλωσης πρωτογενούς ενέργειας ΚΑ και επιθεωροούμενου κτηρίου από αυτές που μας βγάζει το ίδιο το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

 

Στην περίπτωσή μου το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ μου βγάζει (κτήριο παλίο χώρις συστήματα):

 

ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ  ΚΑ: 101,8 και επιθ. κτήριο 715,1

buildingcert: ΚΑ: 103,2 και επιθ. κτήριο 724,9

 

Επίσης στην πραγματκή κατανάλωση στην πρώτη σελίδα δεν βγάζει τιμές. Βγάζει στη δεύτερη σελίδα στις απαιτήσεις ενέργειας και  τελική ενέργεια ανά πήγη και χρήσεις.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι που σίγουρα θα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω.. Σε ιδιοκτησία που υπάρχουν αυθαιρεσίες βάση οικοδομικής αδείας, μπορώ να προχωρήσω σε έκδοση ΠΕΑ χώρίς πρώτα να έχει τακτοποιηθεί ο χώρος αυτός.; Υπάρχει κάτι στον νέο νόμο 4495/17 που μιλάει για αυτές τις περιπτώσεις; Γιατί εγώ δεν το βρήκα πουθενά γραμμένο και σήμερα σε συζήτηση με δύο συναδέλφους, μου ανέφεραν με σιγουριά ότι δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ σε αυθαίρετο γιατί κάπου το αναφέρει ο 4495.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. σε προσθηκη καθ υψος αυτονομου διαμερισματος 45 τ.μ  σε διωροφο κτηριο με κοινοχρηστο κλιμακοστασιο πρεπει να γινουν ενεργειακες μελκτες (ΚΕΝΑΚ) με την νεα νομοθεσια? διαβαζοντας τον Νομο καταλαβα οτι εφοσον ειναι κατω των 50 τ.μ ανηκει σε μια απο τις εξαιρεσεις του αρθρου 4 παρ 7 (στ) του Ν.4122...υπαρχει καποια διαφορετικη προσεγγιση?  Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.