Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εάν δεν έχει γίνει σύσταση ΟΙ θα χρεώσεις μια φορά την υπέρβαση σε ύψος, εάν έχει γίνει σύσταση ΟΙ θα ασχοληθείς με τις ιδιοκτησίες που ρυθμίζεις. Ναι μπορείς να βάλεις το 5% σύμφωνα με αυτό http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=EMxeWhLoPV4%3d&tabid=502&language=el-GR

 

Για μονοκατοικία χωρίς σύσταση θα κοιτάξεις την συνολική υπέρβαση ύψους και όχι κάθε ορόφου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν καταλαβα τι κατασκευαστηκε το 2000?η στεγη?

 

αν ναι

και εφοσον το υπογειο βρισκεται οντως σε υπογεια σταθμη

κατα τη γνωμη μου βαζεις

1ΦΚ  18 μ2 με ΥΔ με μειωτικο προ 1982

2ΦΚ    2μ2 με ΥΔ με μειωτικο + ΥΚ προ 1982

1 λοιπη παραβαση για τη στεγη και τη διαμορφωση περιβαλλοντα χωρου (προυπολογισμος <15000)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εχω διωροφη κτιριο με 2 κατοικιες μια σε καθε οροφο με συσταση οριζοντιων.

το ισογειο ανηκει πληη κυριοτητα στο πατερα. ο οροφος ανηκει ψιλη κυριοτητα στο γιο και επικαρπια στον πατερα.

μπορω να κανω μια αιτηση για ολο το κτιριο με συναινεση.

ανεβαζω σχεδιο. το ισογειο ειναι ψηλοτερο κατα 15 εκ. αρα ολο το κτιριο ειναι ψηλοτερο κατα 15 εκ. πως το περναω αυτο στο συστημα?

αφου κανω αιτηση για ολο το κτιριο πρεπει να εξετασω την διαφορα στοσυνολο του κτιριου δηλαδη οτι το εγκεκριμενο 6,80 εγινε 6,95?

ή αναφερω οτι η οριζοντια του ισογειου αντι 3,20 εγινε 3,35?

οπως και να το κανω ειμαι κατηγορια 3 με το 5 % αλλα θελω να το μαθω για το μελλον. ευχαριστω.

 

SXEDIO.pdf

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

σε ισόγεια οικοδομή με άδεια έγινε αυθαίρετος όροφος ύψους 3 μ και επιπλέον το ισόγειο (με σωστό ύψος) ειναι υπερυψωμένο σε σχεση με το δρόμο κατα 40 εκ.

Τι υπέρβαση ύψους βαζω? 340 εκ στον αυθαίρετο όροφο?

Το ποσοστό το υπολογίζω ως προς το ισόγειο που είναι 3,5 μ ή το επιτρεπόμενο της περιοχής που είναι 7 μ?

ευχαριστώ για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαμερισμα οπου ο οροφος στα εγκεκριμενα της αδειας ειναι 2,85μ και κατασκευαστηκε κανονικα 3μετρος.

Μπορω να χρησιμοποιησω το ιστ της κατηγοριας 3 για την υπερβαση εως 5% (οκ,14,25εκ είναι το 5%) για να τακτοποιησω το υψος με ενα 500αρικο η παμε αποκλειστικα με αναλυτικο υπολογισμο?

 

Σε καποιες ερωταπαντησεις του Σεπτεμβριου νομιζω το ανεφερε αλλα δε θυμαμαι επακριβως...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω μια ισόγεια κατοικία με υπόγειο η οποία βάση αδείας έχει ύψος υπογείου 2,90 και ισογείου 3,00 στην πραγματικότητα όμως έχει κατασκευαστεί το υπόγειο 3,00μ και το ισόγειο 2,90μ. Η στάθμη θεμελίωσης είναι ίδια με αυτή της άδειας. Θεώρησα ότι, επειδή το τελικό ύψος του κτιρίου δεν έχει αλλάξει, δεν πρέπει να βάλω υπέρβαση ύψους αλλά να υπολογίσω αυτή την ασυμφωνία της άδειας με την πραγματικότητα με αναλυτικό. Έχει κανείς κάποια άλλη άποψη? Επίσης τί εργασίες του αναλυτικού θεωρείτε ότι πρέπει να μπούν?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.