Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συμφωνω

αν και θα ηθελα να δουμε αν απαιτειται αυτο το προσφατο...

Γ. ΑΙΤΗΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΜΕΝΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ (ΠΚΑ)

 

Με την έναρξη της Ανάρτησης, σε κάθε συναλλαγή που αφορά στα ακίνητα της περιοχής (π.χ. σύνταξη συμβολαίων, συζήτηση ενώπιων δικαστηρίου, καταχώριση στο Υποθηκοφυλακείο) είναι υποχρεωτική η επισύναψη Πιστοποιητικού Κτηματογραφούμενου Ακινήτου (ΠΚΑ).

Για την υποβολή αίτησης έκδοσης ΠΚΑ στο τέλος της διαδικασίας θα σας ζητηθεί να καταβάλετε τέλος 5 ευρώ μέσω κάρτας πληρωμών και αμέσως μετά την πληρωμή θα υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί το ηλεκτρονικό πιστοποιητικό μέσω της εφαρμογής.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχουμε διαφορετικού είδους ιδιοκτησίες πρέπει να τα δηλώσουμε αναλυτικά?

Αντώνιος Κ. 50% πλήρης - 49% ψιλή

Γεώργιος Κ. 1% πλήρης - 49% επικαρπία

Δεν το δέχεται, μου λεει ότι το άθροισμα πρέπει να κάνει 100%

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Paul_Mix said:

Οταν υπάρχει κτίριο προ του 55 τι δηλώνουμε?

Υλοποιημένη ιδιοκτησία, Πράξεις?

 

Περνάμε την ιδιοκτησία από το σύστημα του Ν.4495/2017 όπου δίνουμε βεβαίωση (το 5σέλιδο εννοώ) ύπαρξης μη αυθαιρεσιών, αν δεν έχουμε πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος που δίνανε παλιά οι πολεοδομίες. Αυτή την βεβαίωση (το 5σελιδο της "υπαγωγής" στον 4495) και κατ'ελάχιστο κατόψεις αποτυπώσεων ανεβάζουμε στην ΗΤΚ.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Οταν εχουμε διαφορετικού είδους ιδιοκτησίες πρέπει να τα δηλώσουμε αναλυτικά?

Αντώνιος Κ. 50% πλήρης - 49% ψιλή

Γεώργιος Κ. 1% πλήρης - 49% επικαρπία

Δεν το δέχεται, μου λεει ότι το άθροισμα πρέπει να κάνει 100%

Μόνο αυτούς με πλήρη/ψιλή κυριότητα θα βάλεις...επικαρπία όχι.

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όταν έχουμε περίπτωση με εξαιρέσεις 82.2.θ, πχ αλλαγές στις όψεις, και δεν έχει γίνει τακτοποίηση, εκδίδεται ταυτότητα;
Από το 52.2 νομίζω είναι σαφές πως ναι, αλλά επειδή είμαι πρωτάρης ακόμα στο σπορ είπα να ρωτήσω.
Προφανώς θα θέλει νέες κατόψεις που να δείχνουν ακριβώς την κατάσταση του κτιρίου (αφού δεν θα προκύπτει από κάπου).

52.2. Στις διατάξεις των άρθρων 53 έως 61 υπάγονται τα κτίρια ή διηρημένες ιδιοκτησίες επί κτιρίων που έχουν ανεγερθεί ή ανεγείρονται με βάση οικοδομική άδεια, καθώς και τα κτίρια ή οι διηρημένες ιδιοκτησίες, για τα οποία επιτρέπεται η διενέργεια εμπραγμάτων δικαιοπραξιών, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 82.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

από ότι είδα στα βίντεο Για την ΗΤΚ, απαιτείται και στις ΕΕΔΜΚ στις περιπτώσεις που χρειάζεται επίλβεψη,

σε περίπτωση 5όροφης πολυκατοικίας η οποία θέλει να κάνει εξωτερικούς χρωματισμούς στην πρόσοψη πρέπει να γίνει ΗΤΚ από ότι καταλαβαίνω, αλλά σε τι ?σε όλα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας? είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε μια "συμβουλή", γράψτε στα παλιά σας τα παπούτσια τις αερολογίες που κυκλοφορούν και προσπαθούν να "πουν" διάφορα (προσπαθώ να το γράψω κομψά) και διαβάστε προσεκτικά και εφαρμόστε το νόμο για την ΗΤΚ....

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 4 της ΥΑ 7577/105 (ΦΕΚ 334Β’/29.01.2021) :
Η ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης Ιδιοκτησίας, κατόπιν έκδοσης άδειας για εκτέλεση οικοδομικών εργασιών στο ακίνητο που μεταβάλει πολεοδομικά -κτιριολογικά μεγέθη, πραγματοποιείται υποχρεωτικά εντός χρονικού διαστήματος τεσσάρων (4) μηνών από τη λήξη ισχύος της αδείας ή εντός τεσσάρων (4) μηνών από την ολοκλήρωση των εργασιών. Υπεύθυνος για την ενημέρωση είναι ο επιβλέπων μηχανικός και, σε περίπτωση που η διοικητική πράξη δεν απαιτεί ορισμό επιβλέποντα, ο κύριος του έργου, μέσω εξουσιοδοτημένου μηχανικού.

Αυτό αναφέρει το ΦΕΚ για την ΗΤΚ. Γνώμη μου είναι πως στο κομμάτι της ΕΕΔΜΚ και της ΗΤΚ τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα και θέλουν οπωσδήποτε διευκρίνηση. Ο νόμος δεν διακριτοποιεί την απαίτηση ΗΤΚ από το αν υπάρχει επιβλέπων μηχανικός ή όχι αλλά από το αν η πράξη μεταβάλλει "πολεοδομικά-κτιριολογικά μεγέθη". Με τους χρωματισμούς δεν υφίσταται αλλαγή των όψεων, άρα μεταβολή κτιριοδομικού μεγέθους... Επομένως άποψη μου είναι πως σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται ΗΤΚ. Αλλά όπως είπα αυτό είναι άποψη μου. Γενικά και στο ΤΕΕ αυτό πιστεύουν, όμως είναι σημείο που σίγουρα χρήζει διευκρίνησης..

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.