Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα για την σύνταξη ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου


Recommended Posts

@angelo88 μη στεναχωριέσαι. Είμαστε από τις λίγες ειδικότητες που έχουμε εξειδικευτεί σε έναν συγκεκριμένο τομέα. Και ίσως καλά κάνουν και μας κρατάν "καθαρούς". Είμαστε εκτός των ΠΕΑ γιατί δεν έχουμε εξειδίκευση, εκτός των διαπιστευμένων Μηχανικών γιατί είμαστε ανεύθυνοι και αγράμματοι, εκτός ΗΤΚ γιατί δεν έχουμε εξειδίκευση. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να ξανακάνω μια γύρα στους αρχιτέκτονες και δομικούς της περιοχής μου μήπως κάνω κάποιο deal. Αλλά αν το κράτος θέλει αξιοκρατία, αυτό να γίνει παντού. Να μπει κόκκινο μπλοκάρισμα όπως γίνεται στα αυθαίρετα, και στα τοπογραφικά στις ΕΕΔΜΚ που σχεδόν όλες θέλουν τοπογραφικό, να κουνήσει ο πρόεδρος των συμβολαιογράφων το δάχτυλό του και στους συναδέλφους του που ακόμα παίρνουν τοπογραφικά του '18 και τοπογραφικά εκτός προδιαγραφών, και φυσικά να μπει κόκκινο και στα τοπογραφικά της ΗΤΚ. Και τέλος ελπίζω να μη χρειάζεται στην ομάδα έργου κάποια συγκεκριμένη ειδικότητα να βεβαιώσει ότι ένα γεωτεμάχιο είναι αδόμητο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, mechgiann said:

Και ένα άλλο ερώτημα: Μπορεί ένας συμμετέχων μηχανικός (όχι εξουσιοδοτημένος διαχειριστής) να κόψει απόδειξη και να πληρωθεί αυτός για την έκδοση της ταυτότητας? Φαντάζομαι ναι...

 

Όχι, ο καθένας θα κόψει την εργασία του. Κατά τα άλλα βλέπεις την πυθιακή διάσταση κ μόνος σου νομίζω.

Για το εξοικονομώ για ποιο λόγο απαιτείται ταυτότητα; Πριν την ταυτότητα τι ζητούσε; Σε μένα έχουν έρθει μόνο περιπτώσεις που είχαν αυθαιρεσίες και μου ζητούσαν την περαιωμενη δήλωση για το εξοικονομώ. Αν το κτίριο ήταν καθόλα νόμιμο; (Σπάνιο το ξέρω) Τι ανεβάζετε;

Τεσπά κ στο εξοικονομώ θεωρώ το ρόλο της πιστοποίησης της νομιμότητας του κτιρίου παίζει (πλέον) η ταυτότητα, προκειμένου να επιδοτηθει από το κράτος.

Φίλτατε με τους φωστήρες που έχουμε μπλέξει ακόμα κ το αδόμητο θέλει ειδικές γνώσεις πλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

Για το εξοικονομώ για ποιο λόγο απαιτείται ταυτότητα; Πριν την ταυτότητα τι ζητούσε; Σε μένα έχουν έρθει μόνο περιπτώσεις που είχαν αυθαιρεσίες και μου ζητούσαν την περαιωμενη δήλωση για το εξοικονομώ. Αν το κτίριο ήταν καθόλα νόμιμο; (Σπάνιο το ξέρω) Τι ανεβάζετε;

Πράγματι η ταυτότητα χρειάζεται πλέον στο εξοικονομώ για να πιστοποιήσει την πολεοδομική νομιμότητα του ακινήτου που επιδοτείται. Πάντα το εξοικονομώ είχε ως όρο ένταξης ενός ακινήτου το να είναι αυτό νόμιμα υφιστάμενο. Πριν την ταυτότητα απλά ήταν πιο ελαστικά τα πράγματα (δεν ζητούσε πχ βεβαίωση Ν4495), ανεβάζαμε μόνο άδεια οικοδομής και περαιωμένη δήλωση εφόσον υπήρχε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΗΤ αποδεικνύεται αποτυχία και, σε αυτό τον τομέα. Λες και είναι επιστήμη να διαβάσεις τι έχει χτιστεί και να συμπληρώσεις κάποια κουτάκια. Αν ήταν έτσι να βάζανε και όρια εμπειρίας και άλλους κοφτές.

Τόση κουβέντα γιατί έχουμε ξεχάσει πως η ΗΤ θα πρέπει να είναι μια πράξη της διοίκησης, δηλαδή του κράτους. Μιλάμε δηλαδή για τι ποινές θα έχει κάποιος αν δεν γίνει σωστά;
Σε λίγο ας πουν ότι νέες άδειες θα βγαίνουν από τους έχοντες τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς κανένα έλεγχο από την διοίκηση. Δεν καταλαβαίνω την διαφορά στο μεν (ΗΤ) και στο δε (Νέα Αδεια) με τα επιχειρήματα που διαβαζω.

Όπως να έχει το ΤΕΕ σαν φορέας δεν παράγει το έργο που όλοι θέλουμε. Αντί να βγάζει τις γνωστες ανακοινώσεις και γνωμοδότησεις που θα πρέπει να ψάχνουμε μια βδομάδα να καταλάβουμε τι ισχύει, ας τις εφαρμόσει άμεσα στο σύστημα και να απαγορεύει ή να βγάζει κάποιο μήνυμα στους μη έχοντες δικαίωμα να συνταξουν την ΗΤ. Να εφαρμόσει σύστημα ψηφιακής υπογραφής και ελέγχου ειδικότητας όπως με τα εξαρτημένα Τοπογραφικά και να λέει ότι φίλε απλα δεν περνάει η ειδικότητα σου. Τώρα δηλαδή υποβάλει καποιος πχ την ΗΤ, βγαίνει μια βεβαίωση και συζητάμε εάν κάποιοι μπορούν να την υπογράψουν η όχι. Δεν στέκει. Θα μπορούσε, και ίσως θα επρεπε να βγαίνει έτοιμη με ψηφ. Υπογραφή και όλα. 

Κοινως αφήνοντας αυτή την κουβέντα, πιο σοφοί δεν γινόμαστε. Προχωρώντας, ψάχνοντας και ο Θεός βοηθός ή μάλλον ότι πει ο Συμβολαιογραφος. Δεν παίρνει χαμπάρι το ΤΕΕ.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω ότι στις νέες άδειες εδώ κ χρόνια ελέγχεται μόνο το διάγραμμα δόμησης κ αυτό όχι σε όλες τις κατηγορίες κ σύντομα σε καμμία (δες το χτεσινό θέμα για την επερχόμενη κατάργηση του ελέγχου δόμησης κ αντικατάστασης του με τον έλεγχο όγκου και την προέγκριση ως επιλογή για όλες τις κατηγορίες αδειών) και οι εισφορές. Κατά τα άλλα σύμφωνοι, εκτός από τα κουτάκια. Τα σχετικά θέματα του φόρουμ πάνε πιο σφαίρα κ από τα αυθαίρετα! Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι δεν γίναμε όλοι πιο σοφοί ;)

Edited by zazeng
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΔΟΣΗ ΗΤΚ ΓΙΑ ΑΔΟΜΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ

Υπάρχει πρόβλημα? Δεν μπορεί πλέον ο Τοπογραφος να κάνει ΗΤΚ για αδομητο? Χρειάζεται να συμμετέχει και Αρχιτέκτονας η Πολιτικός Μηχανικός για να εκδοθεί?
Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κανονικά ο ΑΤΜ . Το λέει  και η απόφαση του ΤΕΕ.

Γενικά , όσοι έδιναν βεβαιώσεις Ν.4495 πριν  την ΗΤΚ , δίνουν τώρα τα πιστοποιητικά πληρότητας της ΗΤΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, avgoust said:

Mπορεί κανονικά ο ΑΤΜ . Το λέει  και η απόφαση του ΤΕΕ.

Γενικά , όσοι έδιναν βεβαιώσεις Ν.4495 πριν  την ΗΤΚ , δίνουν τώρα τα πιστοποιητικά πληρότητας της ΗΤΚ.

Βασικά όλοι μπορούσαν να δίνουν βεβαιώσεις καθώς σαφέστατα ο νόμος μιλούσε για βεβαίωση μηχανικού χωρίς καν να αφήνει υπόνοια για ειδικότητες. Σωστό ή λάθος αυτό ήταν. Τώρα μόνο του ΤΕΕ θέτει περιορισμούς χωρίς να πατάει σε κανένα νόμο επειδή του ζήτησαν διευκρινίσεις οι συμβολαιογράφοι. Το ΤΕΕ για άλλη μια φορά δεν νιώθει από νόμους και διαδικασίες και γενικότερα το συνδικαλιστικό του ρόλο. Το αστείο είναι πως η βεβαίωση θα έχει μόνο το όνομα μου άσχετα αν υπάρχει συμμετέχοντας μηχανικός αρμόζουσας ειδικότητας. Γελάνε τα τσιμέντα και ας μην έχω την αρμόζουσα εκπαίδευση να ομιλώ για αυτά. Όσο για την Ταυτότητα Κτιρίου, Ακινήτου ή Αδόμητου Ακινήτου ή όπως εντέλει βγάζει νόημα χοντρά χοντρά είναι η ίδια διαδικασία που κάναμε και πριν απλά τα ανεβάζουμε όλα σε μια πλατφόρμα. Να είναι κομπλέ τα αυθαίρετα και οι σωστές επιφάνειες χρειάζεται και μια ρημάδα αποτύπωση as built. Keep calm and do building identity.

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.