Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

 α] το 89 δεν θετει "προυποθεσεις υπαγωγης"....αλλά  "απαγορευσεις υπαγωγης".

Αρα,  δεν τακτοποιεις  εάν ανηκεις σε καποια απο τις κατηγοριες  του αρθρου 89

 

β] ....μηπως να ελεγες το ειδος της αυθαιρεσιας....

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/17/2018 at 6:47 PM, Arche said:

δεν γνωρίζω να σας απαντήσω σε αυτό, εγώ έχω μια πιο απλή ερώτηση που πιστευω οι περισσότεροι θα γνωρίζετε και παρακαλώ όποιον ξέρει να μου απαντήσει.

Σύμφωνα με το άρθ.89: " 1. Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96 επ. αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου. " θέλω να ρωτήσω και πείτε μου παρακαλώ όποιος ξέρει, το βλέπω συχνά και δεν ξέρω τι σημαίνει.

Αυτό το "επ." τι σημαίνει? Παραπάνω "Δεν υπαγωνται στις διαταξεις των αρθ. 96 επ. ..." ..

Υπάρχει σε πολλά ΦΕΚ αυτό. Προσωπικά έχω καταλάβει ότι εννοεί το παρακάτω:

"Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96 επ. αυθαίρετες κατασκευές..." = Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96 και επόμενων άρθρων αυθαίρετες κατασκευές...
 

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε αυτο το "προσωπικα εχω καταλαβει οτι ..." δηλαδη ουτε οι ιδιοι δεν εχουν καταλαβει τι λενε...

 

επ, τι κανουμε σημερα? Γεια σου Γιώργη Γαλλέε, καλημέρα.

 

ειναι μνημονιακη υποχρεωση.

Ως τωρα ο Ελληνας μολις ανακοινωνε κατι ελεγε ΟΠΑ και εριχνε ενα τσαμικο

τωρα θα λεει ΕΠ, γιναμε Ευρωπαιοι

 

Οσο το διαβάζω Γιώργο, μας πως τα λέμε φιλικά και ούτε καν που έχουμε ειδωθει! :)

Οσο τα διαβαζω λοιπόν Γιώργο, νομίζω έπονται λέει, θα μπορούσε δηλαδή να αναφέρει,: "... Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96 επ. αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου..." πισεύω όμως θα έπρεπε να το είχε γραμμένο ως:  "... Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96, ( επ*), αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου. " Με τα λίγα Ελληνικά που ξέρω εγώ, πρωτοδεσμίτης είμαι άλλωστε.

Και να έχει από κάτω στις επεξηγήσεις:

* έπονται

 

 

Μην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Τα μηνύματά σου έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Έχω κτίριο χωρίς άδεια το οποίο βρίκεται εντός ορίων απαλλοτρίωσης επαρχιακής οδού. Όμως η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί και φυσικά δεν έχουν αποζημιωθεί οι ιδιοκτήτες. Μπορεί να υπαχθεί στον 4495 ? Εννοείται οτι όταν θα γίνουν οι απαλλοτριώσεις το σπίτι θα πρέπει να φύγει , αλλά προς το παρόν εντάσσεται στο νόμο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο εθνικό δίκτυο δεν μπορείς να τακτοποιήσεις μέσα στα προς απαλλοτρίωση. Δεν είναι σαν τα εντός σχεδίου. Και έχει και αρκετούς επιπλέον περιορισμούς το εδάφιο. Χωρίς άδεια πρέπει να φύγεις ακόμα πιο πίσω - 50% των ορίων ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2018 at 2:26 ΜΜ, subrosaval said:

Έχω κτίριο χωρίς άδεια το οποίο βρίκεται εντός ορίων απαλλοτρίωσης επαρχιακής οδού. Όμως η απαλλοτρίωση δεν έχει συντελεστεί και φυσικά δεν έχουν αποζημιωθεί οι ιδιοκτήτες. Μπορεί να υπαχθεί στον 4495 ? Εννοείται οτι όταν θα γίνουν οι απαλλοτριώσεις το σπίτι θα πρέπει να φύγει , αλλά προς το παρόν εντάσσεται στο νόμο ?

Καλησπέρα συνάδελφε.

Για την πληρότητα του ερωτήματος αν μπορείς ανέβασε το τοπογραφικό σου με τις κρίσιμες γραμμές (απαλλοτρίωσης & γραμμή δόμησης).

Ποια η χρονολογία τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής και πότε κηρύχθηκε η απαλλοτρίωση της οδού;

Έχεις εξετάσει μήπως υπήρξε ανάκλησή της;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα συνάδελφε.

Για την πληρότητα του ερωτήματος αν μπορείς ανέβασε το τοπογραφικό σου με τις κρίσιμες γραμμές (απαλλοτρίωσης & γραμμή δόμησης).

Ποια η χρονολογία τέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής και πότε κηρύχθηκε η απαλλοτρίωση της οδού;

Έχεις εξετάσει μήπως υπήρξε ανάκλησή της;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!

Παυλο πρόκειται για το γνωστό σε εμάς στη Μεσσηνία ριζομυλος-Κορωνη . Στο δεύτερο τμήμα του δρόμου υπάρχει η μελέτη , αλλά δεν έχει γίνει ακόμα η κήρυξη της απαλλοτρίωσης παρά μόνο στο πρώτο κομμάτι . Τα όρια της απαλλοτρίωσης τα πήρα από τη μελέτη . Κήρυξη από όσο ξέρω δεν έχει γίνει στο τμήμα που βρίσκομαι εγώ . Για να βεβαιωθώ τι γίνεται επικοινώνησα με την περιφέρεια αλλά η υπάλληλος είναι σε διακοπές και θα επιστρέψει σε 15 ημέρες ! 

Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κατάστημα  καταλαμβάνει όλο τον χώρο του οικοπέδου δηλ. το τμήμα (Ε,Β,Γ,Δ,Ι,Θ,Η,Ε).

Βρίσκεται στο κέντρο της πόλης όπου λίγο πολύ όλα τα ισόγεια καταστήματα είναι πολύ παλιά.

Το τμήμα (Ε,Z,H,Θ,B,Ε) είναι ρυμοτομούμενο.

Έχουν εκδοθει τρείς άδειες μέχρι σήμερα (80,85,96) με τίτλο "επισκευή -διαρύθμιση ισόγειου καταστήματος".

Στην πρώτη ΟΑ το 1980 η Πολεοδομία (ακολουθώντας την νόμιμη διαδικασία) είχε ζητήσει απο τον Δήμο εντός 40 ημερών να απαλλοτριώσει το ακίνητο ειδάλλως θα προέβαινε στην έκδοση της ΟΑ, όπως και τελικά έγινε. (Ο Δήμος αρνήθηκε την απαλλοτρίωση).

Σήμερα κατα την αυτοψία διαπιστώνεται αλλαγή των όψεων και αυθαίρετο πατάρι (2010- συμβόλαιο), εκτάσεως όσο και ο υποκείμενος όροφος.

Σκέφτομαι να βάλω 1Κ3 για τις όψεις και ΥΔ (0,3)  για το πατάρι.

Εκείνο που μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι η πρώτη άδεια , όπως προανέφερα, είχε τίτλο "επισκευή -διαρύθμιση ισόγειου καταστήματος".

Για ανέγερση όμως δεν υπάρχει ΟΑ.

Λογικά θα ήταν προ του 55 , αλλά αυτό δεν αναφέρεται κάπου.

Νομίζετε ότι υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να προσέξω;

 

τοπο.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, έχω δύο περιπτώσεις και θέλω τις γνώμες σας συνάδελφοι.

1η περίπτωση:  Τμήμα αυθαίρετου υποστέγου βγαίνει κατά 0,50 m. εκτός οικοπέδου και εντός κοινόχρηστου χώρου, οικισμού κάτω των 2000 με διανομή, Ο.Τ. κλπ.).Πως πρέπει να κινηθώ?

1)  Μπορώ να τακτοποιήσω τα πάντα εκτός υποστέγου και χωρίς να δώσω βεβαίωση

2) Μπορώ να τακτοποιήσω τα πάντα εκτός τμήματος υποστέγου που βγαίνει εκτός οικοπέδου και χωρίς να δώσω βεβαίωση

3) Μπορώ να τακτοποιήσω τα πάντα εκτός τμήματος υποστέγου που βγαίνει εκτός οικοπέδου και να δώσω βεβαίωση

2η Περίπτωση:  Στον ίδιο οικισμό σε οικόπεδο υπάρχει αυθαίρετη περίφραξη όπου ένα τμήμα αυτής βρίσκεται εκτός οικοπέδου και ένα άλλο εντός οικοπέδου( δεν έρχεται καλά με το όριο,μπαινοβγαίνει) Πως πρέπει να κινηθώ?

1) Μπορώ να τακτοποιήσω το κομμάτι της περίφραξης που βρίσκεται εντός και να εκδώσω βεβαίωση ή όχι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.