Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έχεις τη σύμφωνη γνώμη του συναδέλφου Πολιτικού Μηχανικού που έχει εκπονήσει τη ΜΣΕ;;;

Έχει αυτός συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο έργο;;;

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στις κατηγορίες 1,2 και 3, απαιτείται τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου ή τίποτα ? Σύμφωνα με  το άρθρο 99 παρ. η,αα), δεν απαιτείται ΜΣΕ, ενώ στην παράγραφο η,ββ) οι κατηγορίες 1,2,3 δεν είναι σε αυτές που έχουν υποχρέωση τεχνικής έκθεσης. Από αυτά εγώ καταλαβαίνω με το φτωχό μυαλό μου ότι δεν απαιτείται τίποτα. Το σύστημα όμως δεν προχωράει σε υπαγωγή αν δεν δηλώσεις είτε απαίτηση ΜΣΕ είτε τεχνικής έκθεσης.

Ποια η γνώμη σας ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι δεν ζηταει στα δικαιολογητικα αλλα το αναφερει στο πενταφυλο που δινεται στο συμβολαιογραφο.Εγω σκεφτηκα να βαλλω ΤΕ και να αναφερω οτι δεν απαιτηται βασει του ν 4495 παρ.... ως προυφισταμενο του 1975 η 1983 .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Για εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία κατηγ. 1 και 2 χρειάζομαι ΜΣΕ????

Γιατί λέει εκτός των 1,2,3 αλλά δεν καταλαβαίνω αν είναι πιο πάνω αυτό από το αα (εξ ολοκλήρου αυθαίρετο)...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τη σύμφωνη γνώμη του συναδέλφου Πολιτικού Μηχανικού που έχει εκπονήσει τη ΜΣΕ;;;

Έχει αυτός συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο έργο;;;

κ.λπ.

 

Καλησπέρα, 

 

έχω την σύμφωνη γνώμη του πολ. μηχ που έκανε την μελέτη. 

Φαντάζομαι ότι θα έχει συμφωνητικό. Θα το ρωτήσω (η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα μόνο την απόδειξη να ρωτήσω).

 

όποτε λες το ανεβάζω; 

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα είναι ΟΚ, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (π.χ. συμφωνητικό, εφορία, αμοιβή, ΦΕΜ, σύστημα αμοιβών κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Gi_Arch επειδή είχα αντίστοιχη περίπτωση το θέμα είναι να έχει συμφωνητικό για τον 4495 ο ΠΜ γιατί πλέον αλλάζουν τα δεδομένα και το τι τακτοποιείς εσύ με την νέα υπαγωγή.

Γιατί αν είναι να βάλεις πράγματα που δεν έδειχνες πριν τότε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Δεν μπορεί να εκτεθεί ο άλλος έτσι. 

Να μας πουνε και οι πολιτικοί εδώ, γιατί, από όσο καταλαβαίνω, ίσως αλλάξανε και τα δεδομένα τους για το πως πραγματοποιούν τώρα μια ΜΣΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε παιδιά αυτή η εγκύκλιος με τις διευκρινήσεις στην ΜΣΕ θα βγει ποτέ;; Γνωρίζει κανείς αν όντως ετοιμάζουν κάτι, ώστε να περιμένουμε ή ήταν όλα ένα ψέμα;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, μπορώ να οριστικοποίησω δήλωση του 4495 για την οποία απαιτείται Μ.Σ.Ε. λόγω κατηγορίας 5 (εξολοκλήρου αυθαίρετο) και να εκδόσω βεβαίωση για σύνταξη συμβολαίων δίχως να έχω εκπονήσει τη μελέτη ?

Και εάν ναι, σε πόσο χρόνο πρέπει να συνταχθεί και να υποβληθεί η Μ.Σ.Ε. ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.